Ne Zaman Doğum Yapılacağı Ne Zaman Belli Olur?

Ne Zaman Doğum Yapılacağı Ne Zaman Belli Olur?      

0 165

Ne Zaman Doğum Yapılacağı Ne Zaman Belli Olur?

 

Ne Zaman Doğum Yapılacağı Ne Zaman Belli Olur?
Ne Zaman Doğum Yapılacağı Ne Zaman Belli Olur?

Doğum zamanı hakkında günümüzde net bir bilgi verilemese de yaklaşık tahminler yapmak oldukça kolay olmaktadır. Ancak sağlıklı bir doğum süreci geçirecek olan kişilerin en az 38. Haftayı doldurmaları beklenmektedir. Bunun haricinde ise 40. Haftaya kadar da gebelik dönemi normal karşılanmaktadır. Ancak 37. Haftadan az ve 42. Haftadan çok gebeliklerde genellikle normal doğum süreci beklenmemekte ve risk teşkil etmesinden dolayı gerekli müdahaleler yapılmaktadır.

Doğumun ne zaman yapılacağı hakkında bebeğin nasıl durduğu, gelişimi ve diğer testler ile yaklaşık tahminler verilebilmektedir. Bu da genellikle 4 hafta önceden tespit edilebilmekte ve buna göre hareket edilmektedir.

Doğumun Başladığı Nasıl Anlaşılır?

Doğum zamanı gelmesi ile birlikte eğer hastanede olunmaması durumunda kadınlar çok panik yapabilmektedir. Veya su gelesiye kadar doğumun başladığı bile fark edilmemektedir. Bunun için ise gebelerin doğumun nasıl başladığı hakkında bilgi edinmesi gerekmektedir. Doğumun başlama belirtileri ise şunlardan oluşmaktadır;

-Vajinal olarak akıntı gelmesi esnasında akıntının kanlı olması.

-Sırtta ortaya çıkan ağrının giderek artması.

-Alt karın bölgesinde kasılmaların düzenli ve giderek sık hale gelmesi.

-Anne karnında bulunan suyun gelmesi.

-Annenin sık sık idrara çıkma isteğinin bulunması.

-Annede rahatlama hissinin ortaya çıkması. (Bunun en temel sebebi bebeğin doğum kanalına düşmesi ile annenin ciğerlerine yapmış olduğu baskı azalmaktadır ve bu da rahatlama hissinin ortaya çıkmasını sağlamaktadır.)

-Göbeğin normalden daha aşağı da gözükmesi.

 

Normal Doğumun Bebek İçin Faydaları Nelerdir?

Doğum zamanı normal doğum ile dünyaya gelen bebeklerde birçok fayda ile karşı karşıya kalınmaktadır. Bunlardan ilki bebeklerin dışarıdan gelebilecek enfeksiyonlara karşı daha çok bağışıklık gösterdiği düşünülmektedir. Bunun yanı sıra doğumun bitmesi ile anne ve bebek arasındaki bağ hızlı bir şekilde tamamlanabilmektedir.

Doğumun tamamlanması ile annenin bebeği emzirmesi ve sarılık gibi hastalıklardan uzak tutması gerekmektedir. Normal doğumlarda ise ilaç etkisinin bulunmaması ve baygınlık hissinin ortada olmamasından dolayı daha hızlı bir şekilde süt gelmekte ve bebekler anne sütü ile daha hızlı bir şekilde besin ihtiyacını karşılayabilmektedir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.