Ne Zaman Bebek Hareketleri Hissedilir?

Ne Zaman Bebek Hareketleri Hissedilir?

0 231

Ne Zaman Bebek Hareketleri Hissedilir?

 

Ne Zaman Bebek Hareketleri Hissedilir?
Ne Zaman Bebek Hareketleri Hissedilir?

Bebek hareketlerinin hissedilmesi hamileliğin başlamasının ardından anne adayları tarafından heyecanla beklenir ancak baba adayları da bu hareketleri belirli bir süreden sonra da hissedebildiği ivin bu hareketlerin hissedilmesi baba adayı için önemli ve heyecan vericidir.

Heyecanla beklenilen bu olay bazı anne adayları tarafından çok fazla istenir ve bu duruma çok odaklandığı için bazı zamanlar karında oluşan gaz ile bu hareketler karıştırılabilir.

Bebeğin hareketlerinin hissedilmesi zamanını etkileyen birtakım etmenler vardır ancak genel olarak 16-25. haftalarda anne adaylarının bu hareketleri hissetmeleri gereklidir. İlk gebeliği olan kadınlarda bu hareketler daha geç hissedilir. Yani 25. haftadan sonra hissetmeye başlayan anne adayları da vardır ancak ilk gebeliği olmayan anne adaylarında durum daha farklıdır. Yani bu daha önce gebeliği olan kadınlar bu hareketleri çok daha önce hissetmeye başlayabilirler.

Bebeğin Hareketleri Ne Sıklıkla Hissedilmeli?

Bebek hareketlerinin hissedilmesi heyecanla beklenilen anlardan biridir. Annelerin hissetmiş olduğu bu hareketi zaman geçtikçe baba adayları da hissedebilmektedirler.

Hareketlerin ilk hissedildiği zamanlarda anne adayları birkaç çırpınan hareket hissederler ancak ileriki dönemlerde bu hareketler çok daha güçlü olmaya başlarlar. Gebeliğin 3- 6 aylık arası dönemde bebek daha da büyümüştür ve bununla beraber bebeğin hareketi de hem daha belirgin hem de daha şiddetli olmuştur.

3-6 aylık dönemde bebeğin hareketi şiddetli olduğu için bu dönemde baba adayları da bu hareketleri hissetmeye başlarlar ve bu durum baba adayları motive edecektir. Bu dönemde olan anne adaylarının bebeklerinin saatte 30 kez hareket etmeleri gerektiği söylenir.

Bebeğin Hareketleri Nasıl Sayılır?

Bebeğin hareketlerinin hissedilmesi son aylarda çok daha şiddetli olmaktadır. Bu hareketlerin normal şartlarda olup olmadığını anne adayları evde tespit edilebildiği gibi hastane ortamında NST denilen işlemle de tespit edilebilmektedir.

Anne adayları NST çekimine geldikleri zaman yarım saat gibi bir süre hafif sol pozisyonda beklemeleri gereklidir. Bu bekleyişin uzun olmasıNST’ninolumsuz olan tek yanıdır. Bunun dışında NST çekiminin herhangi bir yan etkisi yoktur. Bu işlemde anne adayları bebeğin hareketlerini hissettiği zaman elindeki butona basar ve beklenilen süre sonunda hissedilen hareketler değerlendirilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.