Nasıl Doğum Yapılacağı Ne Zaman Belli Olur?

Nasıl Doğum Yapılacağı Ne Zaman Belli Olur?

0 188

Nasıl Doğum Yapılacağı Ne Zaman Belli Olur?

 

Nasıl Doğum Yapılacağı Ne Zaman Belli Olur?
Nasıl Doğum Yapılacağı Ne Zaman Belli Olur?

Normal doğum ne zaman belli olur gibi sorular birçok kadının merak ettiği sorulardan olmaktadır. Çünkü kadınların birçoğu hem bebeğe hem de kendi vücuduna sağlamış olduğu faydalardan dolayı normal doğumu tercih etmektedirler.

Doğum sürecinin sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi için kadınların hamilelik süreçlerini en az 38 haftalık en fazla ise 40 haftalık olması beklenmektedir. 37. Haftadan sonra gerçekleşen doğumlara erken doğum 42. Haftadan sonra gerçekleşen doğumlara ise geç doğum olarak belirtilerek gerekli işlemler sonrasında doğum başlatılmaktadır. Kişinin nasıl doğum yapacağı ise doğum belirtilerinden, bebeğin ultrason görüntülerinden veya diğer etkenlere bağlı olarak 4 hafta öncesinden tespit edilebilmektedir.

Normal Doğumun Başlama Belirtileri Nelerdir?

Normal doğum ne zaman belli olur sorusu genellikle hekimler tarafından net bir şekilde söylenmektedir. Ancak aksi durumlar olmasında doğum beklenilen zamandan daha erken veya geç başlayabilmektedir. Bu gibi durumlarda ise kadınların belli belirtiler ile karşı karşıya kalabilmektedir. Bu belirtiler ise şunlardan oluşmaktadır;

-Doğumun yaklaşması ve bebeğin aşağı inmesi ile enfeksiyondan korunmak amacı ile vajinadan kanlı akıntı gelmesi

-Düzenli ve sık sık alt karın bölgesinde kasılmaların ortaya çıkması.

-Anne karnında bulunan amniyon sıvısının dışarı gelmesi.

-Sırt ağrılarının kasılmalar ile daha da şiddetlenmesi.

-Kadınların hafifleme hissi oluşması. Bunun sebebi ise doğum yaklaştığında bebeğin kafası doğum kanalına oturmaktadır. Bu yüzden de akciğere olan baskı azalmasından dolayı annede hafifleme hissi ortaya çıkmaktadır.

-Doğumun başlaması ile sık sık idrara çıkma ihtiyacı duyulmaktadır.

-Doğumun başlaması ve bebeğe ulaşılacağından dolayı birçok anne kendini daha enerjik ve mutlu hissedebilmektedir.

Normal Doğumun Faydaları Nelerdir?

Normal doğum ne zaman belli olur sorusu belirlendikten sonra normal doğumun faydaları da birçok gebe tarafından merak edilmektedir. Normal doğum hem anneye hem de bebeğe birçok faydası bulunmaktadır. Anneye sağlamış olduğu faydalar; enfeksiyon ve kanama gibi riskleri en aza indirmekte ve doğum sonrasında toparlanma hızını maksimum seviye de olmaktadır. Bebek için normal doğumun faydaları ise anne ve bebek bağı hızlı bir şekilde kurulabilmekte ve bağışıklık sistemlerinin daha yüksek olmasına yardımcı olmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.