Lohusalık

Lohusalık

0 174

Lohusalık

Hamilelik yeryüzündeki en kutsal ve en kıymetli dönemlerden biri olarak kabul edilmektedir. Hamile kadınların en önemli evrelerinden biri de lohusalık dönemi olmaktadır. Bu dönemde yeni anneler mevcut yeni hayatlarına alışma ve bebek gibi aidiyetlik kavramlarını öğrenmektedir. Günümüzde lohusaların üzerine yazılmış ya da söylenen birçok söylem ve olay anlatılmaktadır. Ancak yeni anne adaylarının yaşanılan olaylara ya da nasihatlere değil direkt olarak yardıma ihtiyaçları vardır. Manevi destek de bir çeşit yardım olarak sayılmaktadır. Genel olarak kadınların en hassas dönemlerinden biri olan bu dönemde bebek ve anne arasındaki en güçlü bağın temelleri atılmış olmaktadır. Sıklıkla bebek ile ilgilenilmesi gereken bu dönem anneler içinde bir hayli önemli rol oynamaktadır.

Lohusalık da Psikoloji

Anne adayları hamilelik dönemleri boyunca birbirinden farklı büyük ya da küçük birçok olaya tanıklık etmektedirler. Anne adaylarının bilinçaltındaki tüm kuşkuların gün yüzüne çıktığı bu dönemde psikolojisinin en yoğun olduğu ve çok hassas olduğu dönem olduğu yakınlarınca unutulmamalıdır. Lohusalık da psikoloji bilhassa eşler arası çok önem arz eder. Duygusal anlam da yeni bir hayata adım atan anneler adaptasyon sorunu yaşamamaları için duygusal olarak yakınlarından destek görmeleri oldukça önemlidir. Birçok konu ve yazardan anlatılan bu dönem her kadın için önemli olduğu kadar erkekler içinde farklılık ve çeşitli zorluklar barındırmaktadır.

Lohusalık ve Beslenme

Günümüzde yeni doğum yapan kadınların hemen hemen tüm besinlerden tüketmeleri ve sağlıklı beslenmeleri sıklıkla tavsiye edilmektedir. Lohusalık döneminde besleme fazlasıyla önemli bir rol oynamaktadır. Kişilerin hayatlarında büyük bir rolü olan gıdaların ne kadar sağlıklı ya da ne kadar organik olduğu kişilerce bilinmemektedir. Bu nedenle organik ürünleri aramak yerine her renk sebzeler, meyveler ve proteinler ile zengin bir öğün ile beslenilmesi gerekmektedir. Lohusalık annelerin hem duygusal hem de fiziksel anlamda kargaşa yaşadıkları bir dönemdir. Bu sebeple beslenme geri planda tutuluyor olmaktadır. Sağlıklı ve tüm gıdalardan alabilen anneler ise bebeklerini sağlık ile emzirerek bu dönemi atlatmaktadır. Beslenmek her dönem için hayatımızın önemli yapı taşları arasında yer alan bir unsurdur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.