Kolay Doğum Yapabilmek İçin Neler Yapılmalı?

Kolay Doğum Yapabilmek İçin Neler Yapılmalı?

0 190

Kolay Doğum Yapabilmek İçin Neler Yapılmalı?

 

Kolay Doğum Yapabilmek İçin Neler Yapılmalı?
Kolay Doğum Yapabilmek İçin Neler Yapılmalı?

Kolay doğum yapabilmek her kadının gebelik sürecinde istediği bir şey olmaktadır. Bunun sebebi ise annelerin hem fiziksel olarak hem de psikolojik olarak birçok açıdan değişikliğe uğramaları ve bebeği dünyaya getirecekleri esnada korkmalarından kaynaklanmaktadır. Ancak doğum süreci günümüzde teknolojinin ilerlemesinden dolayı çok zor geçmemektedir.

Teknolojik gelişmelerin her geçen gün artmasına rağmen her bebeğin doğum süreci ve her annenin doğum süreci farklı olmaktadır. Bu yüzden de gebelerin doğum başlamadan önceki aylarda bebeğin dünyaya gelebilmesi için belli başlı şeylere dikkat etmesi gerekmektedir.

Gebelik Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kolay doğum yapabilmek için öncelik olarak hamile kadınların kilolarına dikkat etmesi gerekmektedir. Ancak çok fazla kilo almayacağım derken de bebeğin gelişimi için gerekli olan yiyeceklerden de kaçınmaması gerekmektedir. Bununla birlikte egzersizler yaparak kişinin doğuma hazırlanması gerekmektedir.

İnsanlarda korkuya yol açacak en büyük şey bilgisizlik olmaktadır. Bu yüzden de hamilelik süreci, doğum süreci ve doğum sonrası hakkında eğitim almak daima kişilerin kendilerine olan güvenlerini arttırmaktadır. Doğum sürecinin kolay geçmesi için dikkat edilmesi gereken diğer noktalar ise şunlardan oluşmaktadır;

-Kegel ve karın egzersizlerine ağırlık verilmesi gerekmektedir.

-Doğuma aylar kala hangi hastanede ve hangi şekilde doğum yapılacağına karar verilmesi gerekmektedir.

-Hamilelik sürecinde uyumak ne kadar zor olsa da dengeli ve yeterli seviye de uyku vücudun her zaman dinç kalmasına yardımcı olmaktadır.

-Nefes egzersizleri doğum için en önemli faktör olmasından dolayı buna hazırlıklı olmak gerekmektedir.

-Bebeğin büyümesi ile sırt ve boyun ağrılarının artmasından dolayı masaj yaparak rahatlamak ve bu süreci ayakta atlatmak büyük önem taşımaktadır.

Gebelikte Yürüyüş Yapmanın Önemi

Kolay doğum yapabilmek bütün gebeler tarafından bilinen en önemli egzersiz yürüyüş olmaktadır. Yürüyüşün belli aralıklar ile doktor kontrolünde yapılması durumunda doğumun daha kolay bir şekilde gerçekleşeceği bilinmektedir. Bunun sebebi ise yürüyüş esnasında bacak, karın ve kasık bölgesinin çalışması ve bu bölgelerin doğum esnasında bebeği dışarıya itebilmek için ıkınmada büyük yardımı dokunmaktadır. Bu yüzden de belli aralıklar ile doktor kontrolünde yürüyüş yapmak oldukça önemli olmaktadır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.