Hangi Yiyecekler Anne Sütü Yapar

Hangi Yiyecekler Anne Sütü Yapar

0 232

Hangi Yiyecekler Anne Sütü Yapar

Hangi Yiyecekler Anne Sütü Yapar
Hangi Yiyecekler Anne Sütü Yapar

Hangi yiyecekler anne sütü yapar, hangi yiyecekler anne sütünü azaltır, doğum yapacak ve doğum yapmış bütün annelerin öğrenmesi gerekmektedir. Bebekler hayata anne sütüyle tutunmaktadır. Anne sütü çocuklar üzerinde ciddi manada besleyici ve koruyucu etkiye sahiptir. Bu nedenle Süt yapan besinler öğrenilerek tüketilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda sütünüzü azaltacak süt kalitesini düşülecek besinlerden de uzak durmanız gerekmektedir.

Anne sütünü arttırmanın en bilindik ve en kolay yolu sıvı tüketimidir. Süt yapı itibariyle sıvı formda olduğu için vücuttaki su ve sıvılar ile beslenmektedir. Su başta olmak üzere hoşaf, meyve suyu, çorba gibi besinlerin tüketimi sütü arttırmaktadır. Ancak sütün miktarı kadar sütün kalitesini de arttırılması gerekmektedir. Sütün kalitesini artıracak yiyecekler ise vitamin ve mineral bakımından zengin olan badem, ceviz, balık, yeşil sebzeler gibi yiyeceklerdir.

Anne Sütünü Azaltan Besinler

Bazı besinlerin tüketimi süt yapan besinler gibi olmayıp anne sütünün azalmasına sebep olmaktadır. Özellikle çocuğunuzun ilk 6 ayında önemli olan anne sütünün yediğiniz besinler nedeniyle azalması hiçbir annenin isteyeceği durum değildir. Bu nedenle annelerin kulaktan duyma bilgiler yerine araştırma yaparak sağlıklı beslenmesi gerekmektedir. Taze nane, taze maydanoz, sirke, limon ve limon suları, adaçayı ve mısır, nişasta içeren patates ve benzeri besinler acı baharatlar anne sütünü azaltmaktadır. Yine kırmızı pancar, şalgam suyu, turşu, aşırı tuzlu ve salamura yiyecekler, sigara, asitli ve gazlı içecekler, alkol anne sütünü olumsuz yönde etkilemektedir. Emzirme süresince bu ürünlerden uzak durmanız çocuğunuza daha çok ve daha kaliteli süt verebilmeniz için önemlidir.

Anne Sütünü Yağlı Yapan Besinler

Çocuğunu kucağına alan annelerin en büyük kaygısı çocuklarını doyurabilmek ve sağlıklı besleyebilmektir. Çocuklarınızın yeteri kadar doyması ve sağlıklı beslenmesi için süt kaliteniz önemlidir. Çocuğunuzun doyması ise sütünüzün kalitesine bağlıdır. Çocuğunuzu doyuran tam olarak sütün yağlı kısımlarıdır. Bu nedenle süt yapan besinler kadar anne sütünün kalitesini arttıran besinleri de öğrenmeniz ve tüketmeniz önemlidir. Aynı zamanda çocuğunuzun emme sürecinde bitirene kadar bir memede kalmasına özen göstermelisiniz. Bir göğüsteki süt bittiğinde diğerine geçirilmesi gerekmektedir. Zira memeden ilk başta daha sulu olan başlama sütü gelmekte ardından ise daha yağlı anne sütü gelmektedir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.