Hangi Yemek Anne Sütü Yapar

Hangi Yemek Anne Sütü Yapar

0 181

Hangi Yemek Anne Sütü Yapar

Hangi Yemek Anne Sütü Yapar
Hangi Yemek Anne Sütü Yapar

Hangi yemek anne sütü yapar araştırması doğum sonrası sütü az olan anneler için olmazsa olmaz bir eylemdir. Zira en kıymetli varlıklarımız olan bebeklerimiz için hem yeteri kadar çok hem de besleyici bir süt verebilmek oldukça önemlidir. Bu nedenle anne sütünü arttıran besinler tüketilmeli ve çocuğun ihtiyaç duyduğu miktarda ve kalitede anne sütünün çocuğa verilmesi sağlanmalıdır. Bunun için anne sütünü arttırmaya fayda sağlayan besinler hem doğumdan önce hem de doğumdan sonra planlı bir şekilde tüketilmelidir. Anne sütünün arttırılmasında üç ana etken bulunmaktadır. Anne sütünün artması için annenin doğru yaşamda tarzını benimsemesi, anne sütünü arttıran besinler den tüketmesi, günlük alışkanlıkların ve hekim tavsiyelerinin dinlenmesi etkilidir.

Anne Sütünü Arttıran Kesin Çözüm

Anne sütünü arttıran besinler sıralamasında su listenin başında yer almaktadır. Su doğum sonrasında anne için oldukça gereklidir. Aynı zamanda sütü arttırma konusunda da oldukça etkilidir. Su gibi meyve suları, şerbetler, gaz yapmayan ayran ve benzeri içecekler anne sütünü arttırmaktadır. Yine çeşitli bitki çayları (bazı bitki çayları hariç) anne sütü arttırma konusunda etkilidir. Anne sütünün kalitesini arttırmak maksadıyla kırmızı et, beyaz et kategorisindeki besinlerinde tüketilmesi gerekmektedir. Yine badem, kuru üzüm, kayısı kurusu, kuru incir gibi besinlerde hem annenin sağlığı için hem de sütün besleyiciliği için etkilidir.

Kaliteli Süt Yapan Yiyecekler

Bebeklerin gelişimine anne sütünün kalitesi oldukça etkilemektedir. Hem miktarı da hem de kalitesini artırmak için birçok farklı besin tüketilebilmektedir. Anne sütünü artıracak besinler arasında vitamin mineral bakımından zengin ve alerjin etkiye sahip olmayan ürünler tercih edilmelidir. Genel itibarıyla anne sütünün kalitesini arttıran besinler;

  • Kuru ve yaş meyveler
  • Yeşil yapraklı sebzeler
  • Kırmızı et, hindi eti, tavuk eti
  • Yumurta, peynir, yumurta
  • Pekmez, bal, marmelat

anne sütünü arttıran besinler tüketilirken aynı zamanda anne sütünün kalitesini düşürecek davranışlardan ve yiyeceklerden uzak durmak gerekmektedir. Düzenli beslenmek, egzersiz yapmak, stres ve kaygılardan uzak durmak, yeteri kadar dinlenmek gibi durumlara dikkat edilmelidir. Aynı zamanda kahve ve sigara veririm gazlı içecekler, alkollü içeceklerdenbu dönemlerde uzak durulması gereken besinlerdir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.