Hangi Meyveler Anne Sütünü Arttırır

Hangi Meyveler Anne Sütünü Arttırır

0 176

Hangi Meyveler Anne Sütünü Arttırır

Hangi Meyveler Anne Sütünü Arttırır
Hangi Meyveler Anne Sütünü Arttırır

Hangi meyveler anne sütünü arttırır anneler tarafından merak edilmektedir. Bazı meyveler anne sütünü arttırsa da gaz yapıcı etkisinden dolayı tercih edilmemektedir. Gaz yapacak çocukta ağrıya sebep olacak yiyeceklerden uzak durulduğu gibi anne sütünün miktarını ve kalitesini arttıracak meyvelerin tüketilmesi de önemlidir. Sütü artıran meyveler genellikle birçoğumuzun sevdiği tatlı meyvelerdir. Ancak anne sütünü arttıran meyvelerin asitsiz olması gerekmektedir. Asitli meyvelerin tercih edilmesi çocuk için gaz ve benzeri problemlere yol açabilir. Annenin hamileliğin son döneminde ve doğum sonrasında tüketilen meyve ve sebzelerin özelliklerini öğrenmesi gerekmektedir.

Süt Yapan Meyveler

Anne sütünü arttırmak isteyenler en tatlı ve asitsiz olan meyveleri tercih etmelidir. Sütü artıran meyveler dut, incir, hurma, kuru incir, kuru kayısı, ayva, armut olarak sıralanabilir .Bu meyvelerin düzenli aralıklarla tüketilmesi hem kendi sağlığınız için hem de çocuğunuz sağlığı için oldukça faydalıdır. Ancak bütün kadınlar meyve bulmak konusunda aynı şansa sahip değildirler. Özellikle kış aylarında doğum yapan kadınların yaz meyvelerini bulabilmeleri kolay değildir. Bu durumlarda besleyicilik yönünden çok daha faydalı olan kuru meyveler tüketilebilir. Ancak unutulmamalıdır ki süt arttıran en önemli faktör sıvı tüketimidir. Kuru meyve tüketimiyle beraber bol sıvı tüketimi sütünüzün kalitesini ve miktarını arttıracaktır.

Kaliteli Süt Yapan Yiyecekler

Anne sütünün kalitesi çocuğun gelişimini etkileyen en önemli faktörlerden birisidir. Anne sütünün kalitesini ise annenin tükettiği besinler belirlemektedir. Anne sütünün içerisinde ciddi manada koruyucu ve bağışıklık arttırıcı mineral vitamin çeşitliliği bulunmaktadır. Bu çeşitlerin korunabilmesi için emzirme dönemindeki anneler sütü artıran meyveler kadar sütün kalitesini artıran besinleride tüketmelidir. Anne sütünü artıracak ve aynı zamanda anne sütünün kalitesini de artıracak yiyecekler genellikle vitamin ve mineral bakımından zengin yiyeceklerdir. Bu kapsamda annelerin kırmızı et, tavuk eti, hindi eti, balıketi gibi et türlerinden tüketmesi gerekmektedir. Süt tüketiminin gaz yapmadı durumlarda gerçekleştirmesi ancak sütün gaz yaptığı durumlarda da ağırlıklı olarak yoğurt ve peynir tüketilmesi gerekmektedir. Yine yumurta tüketimi önemlidir. Yeşil sebzeler ve yeşil yapraklı sebzeler unutulmamalıdır. Yine pirinç bulgur gibi besleyici yiyecekler de belirli aralıklarla tüketilmelidir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.