Hangi Meyveler Anne Sütüne Gaz Yapar

Hangi Meyveler Anne Sütüne Gaz Yapar

0 173

Hangi Meyveler Anne Sütüne Gaz Yapar

Hangi Meyveler Anne Sütüne Gaz Yapar
Hangi Meyveler Anne Sütüne Gaz Yapar

Hangi meyveler anne sütüne gaz yapar öğrenmeniz çocuğunuzun gaz problemi yaşamaması için oldukça önemlidir. Anne sütüne gaz yapan besinler öğrenerek kontrollü tüketmeniz çocuğunuzun rahat etmesini sağlamanız açısından önemlidir. Bir annenin tükettiği besinler yaklaşık olarak 24 saat sonra sütle beraber çocuğa geçmektedir. Bu nedenle annenin Gaz yapıcı besinleri tüketmemesi veya kontrollü olarak tüketmesi bebeğin gaz problemi yaşamaması için gereklidir.

Emzirirken Gaz Yapan Yiyecekler

Annenin tükettiği yiyecekler henüz sindirim sistemi gelişmemiş olan çocuğu da etkilemektedir. Çocukların birçoğu annenin tükettiği besinlerden dolayı gaz problemi yaşamaktadır. Annenin tükettiği besinlerden kaynaklı olarak bebekte gaz oluşumu ağrılara ve dolayısıyla bebekte huzursuzluğa sebep olmaktadır. Özellikle ilk 6 ayda yoğun olarak gaz problemi görülmektedir. Bu dönemde bebeğinizin sağlığı ve huzuru için anne sütüne gaz yapan besinler araştırmasını yaparak bu besinlerden uzak durmalısınız. Anne sütüne süt ürünleri, kafeinli içecekler, bazı sebze meyveler, tahıl ve baklagiller, baharatlı ve acı yemekler karıştığında gaz yapmaktadır. Gittiğiniz besinlerden sonra çocuğunuzun ve kendi durumunuzun göz önünde bulundurulması yine etkilerini gözünüze görebilmeniz için doğru olacaktır. Bütün besinlerin her insan üzerindeki etkisi bir olmayabilir. Bu nedenle tükettiğimiz besinlerin 12 saat sonra bebeğe ulaşacağını bilerek takibinin yapmanız ve takibine göre de zararlı besinlerden uzak durmanız gerekmektedir.

Emzirirken Gaz Yapmayan Yiyecekler

Emziren anneler özellikle ilk 6 ay yediklerine dikkat etmelidir. Zira gaz yapıcı besinler tüketmek çocuğunuzun rahatını dolayısıyla sizin rahatınızı ve huzurunuzu kaçıracaktır. Anne sütüne gaz yapan besinler;

  • Süt ve süt ürünleri: süt ve süt ürünlerindeki yoğun protein çocuk tarafından zor hazmedilmekte ve gaza neden olmaktadır. Süt ve süt ürünlerini tükettikten sonra çocuğunuzda gaz oluşumu görülmesi durumunda süt tüketimini azaltarak yoğurt, peynir gibi süt ürünlerine yönelmeniz gerekmektedir.
  • Kafein ve gazlı içecekler: çikolata, kahve, çay, kola gibi içecekler hem anneye hem de çocuğuna başla gaz olmak üzere birçok olumsuz etki eder.
  • Bazı sebze ve meyveler: özellikle lahana, brokoli karnabahar ile portakal armut erik şeftali gibi meyveler pişirilmeden ya da az pişirilerek tüketmek te gaz yapmaktadır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.