Hangi Doğum Kontrol Yöntemi Daha İyidir?

Hangi Doğum Kontrol Yöntemi Daha İyidir?

0 186

Hangi Doğum Kontrol Yöntemi Daha İyidir?

Hangi Doğum Kontrol Yöntemi Daha İyidir?
Hangi Doğum Kontrol Yöntemi Daha İyidir?

Hangi doğum kontrol yöntemi daha iyidir gibi sorular birçok kadının cinsel hayatı için sorduğu sorulardan olmaktadır. Bunun sebebi ise istenmeyen gebeliklerin ortaya çıkmasını engellemek ve daha rahat bir cinsel hayat yaşamak için olmaktadır. Günümüzde ise hem kadınların hem de erkeklerin kullanabileceği birçok doğum kontrol yolları bulunmaktadır. Ancak hangisinin daha net bir sonuç vereceği hakkında kesin bir bilgi insanlar tarafından bilinmemektedir.

Doğum Kontrol Yöntemleri Nelerden Oluşur?

Hangi doğum kontrol yöntemi daha iyidir gibi sorular hem kadınların hem de erkeklerin akıllarında bulunan sorulardan biri olmaktadır. Çünkü günümüzde hem kadınların hem de erkeklerin kullanabileceği birçok doğum kontrol yöntemi bulunmaktadır. Erkeklerde doğum kontrol yöntemi geri çekilme veya kondom kullanma olmaktadır. Kadınlarda ise bu durum daha farklı olmaktadır.

Kadınların kullanacağı doğum kontrol yöntemleri kadın kondomu, doğum kontrol hapları, mini haplar, sperm temizleyiciler ve rahim içi araçlar olmaktadır. Bu yöntemlerden hangisinin seçileceği ise kişiye bağlı olarak değişmektedir. Birçok yöntemin olması ise kadınların istenmeyen gebelik yaşamamaları için hangisinin daha güvenilir olduğu konusunda birçok sorunun akıllarına gelmesini sağlamaktadır. Bunun için ise gerekli olan bilgi birikimine sahip olunması gerekmektedir.

En Güvenilir Doğum Kontrol Yöntemi Nedir?

Hangi doğum kontrol yöntemi daha iyidir sorusu günümüz teknolojilerine ve var olan doğum kontrol yöntemlerine bakıldığında kadının uygulamış olduğu yöntemler olmaktadır. Erkeklerin geleneksel olarak yapmış olduğu kondom veya geri çekilme gibi yöntemler genellikle doğru takvim hesaplamalarının yapılmaması durumunda istenmeyen gebelikler ile karşı karşıya kalınması için risk taşımaktadır.

Kadınların uygulamış olduğu birçok doğum kontrol yolu bulunmaktadır. Ancak bu doğum kontrol yolları da fizyolojik açıdan kadına zarar veren nitelikleri bulunduğu gibi güvenilirlik seviyesi de sorgulanacak kadar ihtimalleri bulunmaktadır. Ancak rahim içi araçlar günümüzde bilimsel olarak diğer doğum kontrol yollarına göre güvenilir olarak kabul edilmektedir. Ancak istenmeyen gebelik riski %0 oranına inmemektedir.

Rahim içi araçların doğum kontrol yöntemi olarak seçilmesinden sonra ise düzenli aralıklar ile kontrolünün yapılması ve ihtiyaç duyulmasında yeniden takılması ise istenmeyen gebeliklerin önüne geçilmesine yardımcı olmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.