Hangi Doğum Kontrol Hapı Kilo Yapmaz?

Hangi Doğum Kontrol Hapı Kilo Yapmaz?

0 194

Hangi Doğum Kontrol Hapı Kilo Yapmaz?

 

Hangi Doğum Kontrol Hapı Kilo Yapmaz?
Hangi Doğum Kontrol Hapı Kilo Yapmaz?

Hangi doğum kontrol hapı kilo yapmaz gibi sorular birçok kadının aklında bulunan sorulardan biri olmaktadır. Çünkü cinsel ilişki esnasında erkeklerin kondom takmayı reddetmesi durumunda risk ortaya çıkabilmektedir. İstenmeyen gebeliklerin ortaya çıkmaması için ise bu gibi durumlarda doğum kontrol hapları kullanılarak riskin önüne geçilmektedir.

Doğum kontrol hapları kilo aldırma veya kilo verdirme gibi özelliği bulunmaktadır. Bunun sebebi ise her bünyenin ilaca farklı şekilde tepki vermesinden kaynaklanmaktadır. Ancak kilo alma tepkisi gösteren kişilerde genellikle bu oran 1 veya 2 kilo olarak gözükmektedir. Bu da spor veya yenilen besinlere dikkat edilmesi durumunda herhangi bir sorun ile karşı karşıya kalınmamaktadır.

Doğum kontrol haplarının içeriklerinin çoğunun aynı olmasından dolayı birbirleri ile karşılaştırmak ve Hangi doğum kontrol hapı kilo yapmaz gibi bir soruya cevap vermek yanlış olmaktadır. Çünkü herkes de farklı tepkimeler gösterebilmektedir.

Düzenli Doğum Kontrol Hapı Kullanmanın Zararları

Hangi doğum kontrol hapı kilo yapmaz sorusunun yanı sıra düzenli olarak kullanılmasında herhangi bir zararı olur mu gibi sorular da kadınları tedirgin eden konular arasında yerini almaktadır. Çünkü o an istenmeyen gebelik ile sonuçlanmaması için tüketilen haplar ilerleyen süreçte hamile kalmasını etkiler mi gibi sorularla kafasının karışmasına yol açmaktadır. Hamilelik sürecine herhangi bir etkisi bulunmamaktadır ancak uzun süreli kullanılması durumunda damar tıkanıklığı ile karşı karşıya kalma riskini arttırabilmektedir. Bunun yanı sıra göğüslerde şişme, mide bulantısı, bulanık görme ve karında ağrı gibi yan etkiler ile karşılaşabilmektedir.

Diğer Doğum Kontrol Yöntemleri Nelerdir?

Doğum kontrol haplarının yanı sıra en az onun kadar etki verecek olan yöntemler bulunmaktadır. Bunlardan ilki rahim içi araçlar olmaktadır. Rahim içi araçlar günümüzde en güvenilir doğum kontrol yöntemleri arasında geçmektedir. Rahim içi araçların yanı sıra; kadın kondomları, sperm temizleyiciler, mini haplar, deri altı kapsüller, iğneler veya tüplerin bağlanması olmaktadır. Her doğum kontrol yönteminin kendine has özellikleri bulunmasından dolayı ise bu konuda araştırmalar yapılması gerekmekte veya bir uzman aracılığı ile yöntemin belirlenmesi gerekmektedir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.