Hangi Balık Bebek Beslenmesine Uygun Değildir?

Hangi Balık Bebek Beslenmesine Uygun Değildir?

0 159

Hangi Balık Bebek Beslenmesine Uygun Değildir?

Hangi Balık Bebek Beslenmesine Uygun Değildir?
Hangi Balık Bebek Beslenmesine Uygun Değildir?

Bebeklerin ek gıdaya geçmesi ile birlikte birçok farklı besini tüketmeye başlamaktadır. Bu süreçte ise bebeğin 10 ve 11. Aya girmesi ile birlikte de balık yemeğe başlayabilmektedir. Ancak hangi balık bebek beslenmesine uygun değildir gibi sorular büyük önem taşımaktadır. Çünkü bebeklere göre balık ağır bir besin olmakta ve alerjik reaksiyon gösterme ihtimalinden dolayı çocuk doktoruna sorulmadan verilmemesi gereken bir yiyecek olmaktadır.

Hangi balık bebek beslenmesine uygun değildir sorusu aslında yanlış olmaktadır. Her balık kendi içerisinde farklı besin değerlerine sahip olmaktadır. Ancak bu balıklar yedirilirken nasıl sunulduğu ve bebeğe nasıl yedirildiği önem taşımaktadır. Bununla birlikte de balık seçimi esnasında dikkat edilmesi gerekenler de önemli olmaktadır.

Bebekler İçin Balık Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hangi balık bebek beslenmesine uygun değildir sorusunun yanı sıra bebekler için balık seçimi yaparken ne tür şeylere dikkat edilmesi gerektiğinin de bilinmesi gerekmektedir. Bebekler ek gıdaya alışması ile yutma işlemlerini kavrayabilmeye başlamaktadır. Bu da besinlerin küçük ve kolay parçalanabilir halde sunulması gerektiğini göstermektedir. Kolay parçalanması gereken besinler ile beslenmelerinden dolayı balık seçerken küçük balıklar seçilmeli ve kılçığı az olan türlerin çocuklara verilmesi gerekmektedir. Bununla birlikte hafif tada sahip olan balıkların seçilmesi de bebeğin balığa karşı soğumasını engellemektedir. Balık tüketilmesi istenmesi durumunda ise konserve balık yerine taze balıklara yönelmek gerekmektedir.

Bebekler İçin Faydaları Olan Balık Çeşitleri

Balık çinko bakımından yüksek ama bebekler için yenilmesi zor bir yemek olmaktadır. Bundan dolayı da doğru balık seçimi oldukça önemli olmaktadır. Ağır balık türlerinin seçilmemesi ise bebeklerin ilerleyen zamanlarda balıklardan soğumaması için önemli bir nokta olmaktadır.

Bebekler için besin değeri yüksek olan somon, hamsi, mezgit, istavrit ve levrek gibi hafif tadı bulunan balıkların tercih edilmesi gerekmektedir. Bu balıkların küçük olması ve kılçıklarının çok bulunmaması bebeklerin daha sağlıklı bir şekilde tüketmesine yardımcı olacaktır. Ancak balık bebeğe verilmeden balıkların kılçıklardan çok iyi bir şekilde ayrıldığına büyük oranda dikkat edilmesi gerekmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.