Hamileyken Haftada Kaç Kez İlişkiye Girilmeli

Hamileyken Haftada Kaç Kez İlişkiye Girilmeli

0 218

Hamileyken Haftada Kaç Kez İlişkiye Girilmeli

Hamileyken Haftada Kaç Kez İlişkiye Girilmeli
Hamileyken Haftada Kaç Kez İlişkiye Girilmeli

Hamilelik süresince ilişkiye girilmesi konusunda uzmanlar belli koşullar altında yapılabileceğini belirtiyorlar. Bu noktada özellikle hamile kadınların vücutlarının çok yorulmaması önem arz etmektedir. Burada hamileyken haftada kaç kez ilişkiye girilmeli sorusu akıllara gelmektedir. Hamile kadının fazla yorulmaması gerektiği için uzmanlar haftada en fazla 1 kere cinsel ilişki yaşanabileceğini belirtiyorlar. Fazlasının yaşandığı durumlarda vücudun gerekenden fazla yorulması ve bunun sonucunda erken doğum veya düşük gibi durumlar yaşanabilmektedir. Özellikle hamileliğin ilk aylarında zorlayıcı fiziksel aktivitelerden uzak durulması gerektiğinden ilk aylarda cinsel ilişkiye girilmemesi de uzmanlar tarafından öneriliyor.

Hamilelikte İlişkiye Girilebilir Mi?

Hamilelik döneminde çiftlerin en çok merak ettikleri konulardan biri bu dönemde ilişkiye girilip girilemeyeceğidir. Uzmanlar bu konuda belli koşullar çerçevesinde cinsel ilişkinin herhangi bir sakıncasının olmadığını belirtiyorlar. İlk olarak hamileliğin ilk 3 ayında bebeğin anne karnına yerleşmesi ve büyümesi aşaması oluştuğu için bu dönemde cinsel ilişkiye girilmemesi önem arz etmektedir. Bu dönemde yaşanan ilişkiler düşük sonucunu doğurabilecek sonuçlara kadar uzanmaktadır. Devam eden süreçte ise kişilerin aklına hamileyken haftada kaç kez ilişkiye girilmeli gibi sorular gelebilmektedir. Bu noktada kadının kendisini zorlamaması koşulu ile cinsel ilişki yaşanabilirken riskli grupta olan veya daha önce düşük yapmış kişilerin bu dönemde de ilişkiden uzak durması gerekmektedir. Son olarak hamileliğin son bir ayında ilişki yaşanması çocuğun erken doğmasına neden olabilmektedir. Bundan dolayı son bir ayda cinsel ilişkiden uzak durulmalıdır.

Hamilelikte İlişkiye Girmenin Sakıncaları Nelerdir?

Hamilelikte ilişkiye girmenin belli zamanlar haricinde bir sakıncası yoktur. Bu zamanlardan hamileliğin ilk ve son aylarıdır. İlk aylarda ilişki düşük riskini ortaya çıkaracağı gibi son ayda ise erken doğuma neden olabilmektedir. Bunun dışında kalan süreçte ise hamileyken haftada kaç kez ilişkiye girilmeli gibi sorular sorulabilmektedir. Kadının yorulmasının hamilelik süresince çok istenmeyen bir durum olmasından dolayı haftada en fazla 1 kez cinsel ilişki yaşanması uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Bunların dışında kalan zamanda ve riskli grubun dışında olan kişilerde hamilelikte ilişki yaşanabilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.