Hamilelikte Yürüyüşe Ne Zaman Başlanmalı?

Hamilelikte Yürüyüşe Ne Zaman Başlanmalı?

0 205

Hamilelikte Yürüyüşe Ne Zaman Başlanmalı?

Hamilelikte Yürüyüşe Ne Zaman Başlanmalı?
Hamilelikte Yürüyüşe Ne Zaman Başlanmalı?

Hamilelikte yürüyüş ne zaman başlanmalı gibi sorular birçok anne adayının aklında olmaktadır. Çünkü egzersizler hamile bir kadın için oldukça büyük bir öneme sahiptir. Tıbbi olarak ise kadının ilk 3 ayında hafif bir tempo ile egzersizlere başlaması sağlıklı bulunur. Bunun sebebi ise çocuğun gelişimi ile omurga ve sırt bölümünde ağrıların ortaya çıkmasıdır. Bu ağrıların çıkmaması ve sırtın ve omurganın güçlenmesi için egzersizler yapılması gerekmektedir.

Kadın doğum uzmanın yakından takip edeceği şekilde sağlıklı bir gebelikte haftada 3 veya 5 gün arasında günlük 30 dakika olacak şekilde yürümeler tıbbi olarak da tavsiye edilmektedir. Ancak bu yürüyüşlerin temposu ve saati ise doktorun tavsiye ettiği şekilde ilerlemesi gerekmektedir.

Hamilelikte Yapılacak Sporlar Nelerdir?

Hamilelikte yürüyüş ne zaman başlanmalı sorusunun yanı sıra ne gibi sporlarında riskli olup olmadığı da tartışılmaktadır. Yürüyüş hamilelik sürecini olumlu bir şekilde etkilediği gibi yürüyüş haricinde yapılacak olan pilates ve yoga gibi egzersizler de düzenli bir şekilde yapılması durumunda sırt bel ağrılarına yüksek bir oranda iyi gelmektedir. Bununla birlikte de doğumun daha kolay bir şekilde gerçekleşmesini sağlamaktadır. Ancak bu tarz sporların yapılırken hamilelik sürecine uygun bir şekilde yapılması hem anne hem de bebek sağlığı için önemli olmaktadır.

Pilates ve yoga haricinde de temiz bir suda yüzmek veya su içerisinde yapılacak olan egzersizler de tavsiye edilmektedir. Hamilelik sürecinde su ile temas eden annelerin bebeklerdeki ani ısı değişimini engellediği görülmektedir.

Hamilelikte Egzersizin Faydaları

Hamilelikte yürüyüş ne zaman başlanmalı sorusunun sebebi ise kadınların yürüyüş ile hem kendi bedeni için hem de bebeğin sağlığını büyük bir oranda etkilediğini bildiği için sorulmaktadır. Hamilelikte yürüyüş haricinde yapılacak olan egzersizlerin ise birçok faydası bulunmaktadır. Bu faydalardan bazıları ise şunlardan oluşur;

-Sırt ve bel ağrılarının azalmasına ve kasların güçlenmesine yardımcı olur.

-Doğum sonrasında kişinin kendini hızlı bir şekilde toplayabilmesine yardımcı olur.

-Sindirim sistemini düzenlemesinden dolayı gaz sancılarının çekilmesini önler.

-Rahat bir uyku çekilmesini sağlar.

-Gebelikte ortaya çıkabilecek diyabet riskini önler.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.