Hamilelikte Yürüyüşe Ne Zaman Başlanmalı?

Hamilelikte Yürüyüşe Ne Zaman Başlanmalı?

0 164

Hamilelikte Yürüyüşe Ne Zaman Başlanmalı?

Hamilelikte Yürüyüşe Ne Zaman Başlanmalı?
Hamilelikte Yürüyüşe Ne Zaman Başlanmalı?

Hamilelik dönemi anneler için hem fiziksel hem de ruhsal açıdan değişikliklerin meydana geldiği bir dönemdir. Bundan dolayı özellikle sağlığını korumak isteyen anneler sportif aktiviteler yapmak istemektedir. Bu noktada doğru şekilde yapılan uygun sporların hem bebeğin sağlığı hem de annenin sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır. Uzmanlar hamilelikte yürüyüş yapmanın özellikle ilk 3 aylık periyotta oldukça önemli olduğunu söylüyorlar. Her ne kadar hamileliğin ilk 3 haftalık periyodunda herhangi bir sportif aktivitenin yapılması önerilmese de daha sonraki dönemde günlük olarak 30 dakikalık yapılan hafif tempolu yürüyüşler uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Hamilelikte Yürüyüş Yapmanın Faydaları

Pek çok anne adayı hamilelik döneminde bebeğe bir zararı olacağı düşüncesi ile herhangi bir sportif aktivite yapmıyor. Bu durum da hamilelik döneminde fazladan kilo alınması gibi durumların ortaya çıkmasına neden oluyor. Uzmanlar ise özellikle hamileliğin ilk 3 haftalık döneminden sonra kontrollü olarak uygun sporların yapılabileceğini belirtiyorlar. Hamilelikte yürüyüş ilk 3 aylık dönemde anneler için en çok önerilen sportif aktivitelerden biri. Günlük yarım saatlik periyotlar ile yapılan bu yürüyüşler hem annenin hem de bebeğin sağlığı açısından oldukça büyük fayda sağlıyor. Bu noktada dikkat edilmesi gereken nokta ise bu yürüyüşlerin anne bedenini yorgun düşürecek seviyeye ulaşmamasıdır.

Hamilelikte Yapılabilecek Diğer Sportif Aktiviteler Nelerdir?

Uzmanlar hamilelik döneminde yapılan uygun sportif aktivitelerin pek çok açıdan faydası olduğunu belirtiyorlar. Özellikle hamilelikte yürüyüş hamileliğin ilk dönemlerinden başlayarak sonuna kadar yapılabilecek uygun bir egzersiz olarak önerilmektedir. Diğer yapılabilecek aktivitelerden ilki ise yüzmedir. Annenin ve çocuğun rahatlamasını sağlayan yüzme sporu uzmanlar gözetiminde yapıldığında oldukça sağlıklıdır. Bunun yanı sıra uzmanlar tarafından annelere özel olarak geliştirilen hamilelik yoga ve pilatesleri ile hamilelik döneminde ortaya çıkan bel ve sırt ağrıları ortadan kaldırılabilmektedir. Annelerin vücutlarında değişim meydana geldikçe ağrımaya başlayan noktalar için özel olarak geliştirilen hareketler yardımı ile bu sürecin daha rahat atlatılmasını sağlamaktadır. Bu dönemde yapılacak sporların anne bedenini zorlamaması ve kaybedilen kalori ve su spordan sonra yeniden uygun şekilde alınmalıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.