Hamilelikte Spor Yapılması

Hamilelikte Spor Yapılması

0 143

Hamilelikte Spor Yapılması

 

Hamilelikte Spor Yapılması
Hamilelikte Spor Yapılması

Hamilelikte spor yapılması, riskli olmayan gebelikler için ve gebelik haftasında belli bir süreyi tamamladıktan sonra uygun görülmektedir. Gebeliğin özellikle ilk 3 haftası spor yapmak için uygun görülmemektedir. Spor yapmak isteyen hamilelerin öncelikle doktorlarına danışması ve hamilelere özel spor türlerini tercih etmesi önemlidir. Hamilelik sürecinde yapılacak olan egzersizler anne ve bebeğe zarar vermeyecek şekilde ve kontrollü şekilde yapılmalıdır. Yapılabilecek spor egzersizleri hakkında uzman kişilerden destek alınması son derece önemlidir. Hamilelikte yapılacak olan egzersizler doğum süreci için de oldukça olumlu sonuçlar alınabilmesini sağlamaktadır. Sağlıklı bir hamilelik ve rahat doğum sürecinin yanı sıra yapılan egzersizler hamilelikte olağan olan kasılma ve sancıların zorlayıcı etkilerini de azaltmaktadır.

 

Hamilelikte Yapılabilecek Egzersizler

Hamilelikte spor yapılması için kişilerin öncelikle doktorlarına danışması en önemli adım olacaktır. Gebeliğin ilk haftalarında düşük riski yüksek olarak görüldüğü için ilk 3 hafta özellikle dikkat edilmelidir. Spor yapmanın dışında da hamile kişilerin ilk haftalarında ağır eşya kaldırmak, yüksek bir yerlere uzanmak gibi eylemlerden de kendisini sakınması gerekmektedir. Gebeliğin ilk haftalarında kese ve bebeğin oluşumu ile anne bedeninin birbirine ilk alışma evresidir bu nedenle de düşük riski daha yüksek görülen bir süreçtir. Herkeste farklılık gösterebilen gebelik süreçlerinde her zaman en doğru olan ve ilk yapılması gereken kişinin hekimine danışmasıdır. Doğru ve sağlıklı bir hamilelik süreci için özenli ve dikkatli davranılması faydalı olacaktır.

 

Hamilelikte Hangi Egzersizler Uygundur

Hamilelikte spor yapılması, doğru egzersizlerin tercih edilmesi şartı ile uygun görülmektedir. Öncelikle doktorlarının tavsiyesini alması gebelikte spor yapmak isteyen kadınların sağlıkları açısından daha doğru olacaktır. Evde yapılabilecek hafif egzersizlerin yanı sıra danışman spor hocaları ile de ortak bir çalışma yürütmek hamilelikte uygun görülmektedir. Aynı zamanda gebelik sürecinde şişkinlik de sıklıkla yaşanan sıkıntılardan biridir. Gebelikte yapılacak olan egzersizler, sağlıklı bir hamilelik sürecinin yanı sıra şişkinlik ve fazla kilo gibi sorunların da önüne geçebilmek adına doğru bir eylem olacaktır. Doktorların da güvenli olarak kabul ettiği ve neredeyse tüm gebelere tavsiye ettiği egzersiz ise, yürüyüş yapmaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.