Hamilelikte Spor Kaçıncı Ayda Yapılabilir?

Hamilelikte Spor Kaçıncı Ayda Yapılabilir?

0 188

Hamilelikte Spor Kaçıncı Ayda Yapılabilir?

Hamilelikte Spor Kaçıncı Ayda Yapılabilir?
Hamilelikte Spor Kaçıncı Ayda Yapılabilir?

Hamilelikte spor yapmak doğumu kolaylaştıran etmenler arasındadır.  Eğer doktor kontrolünden sonra uzman spor yapmanızda bir engel görmüyor ise hamilelikte spor yapılır. Hamilelikte spor kaçıncı ayda yapılabilir? Çok sorulan sorular arasındadır.

Hamile kaldıktan sonra ilk 3 hafta çok önemlidir. Çünkü bu haftalar içerisinde düşük yapma olasılığı oldukça yüksektir. Bu yüzden hamileliğin ilk 3 haftasında spor yapılmamalıdır.  Hamilelerin spor yapması aynı zamanda bebek içinde rahatlatıcıdır. Hamilelikte spor yapan kadınların daha rahat doğum yaptıkları ve doğum sancılarının azaldığı gözlemlenmiştir.

Hamilelerin spora başlaması gebeliğin 3. Haftasından itibaren başlanabilir. Fakat başlamadan önce mutlaka doktora danışılmalı ve tüm tetkikler tam olarak yapılmalıdır. Doktorunuz uygun görürse spora başlanır.

Hamilelikte En Uygun Olan Sporlar

Hamilelikte spor yapmanın önemi tartışılmaz bir gerçektir. Fakat her hamilenin durumu spor yapmaya elverişli olmayabilir. Bu yüzden hamile kalan kişi uzaman doktora muayene olarak spor yapmaya uygun olup olmadığını öğrenebilir. Eğer uzman doktor spor yapmanızda bir sakınca görmez ise spor yapabilirsiniz.

Hamilelikte en uygun olan sporlar sıralamasının en başında hafif tempolu yürüyüşler yer alır. Yürüyüş yapmak hem bebek hem de anne için tüm organlarının çalıştırılmasını sağlar. Üstelik kasları güçlendirerek rahat bir doğum yapmasını sağlar. Gebeliğin ilk aylarında hafif tempolu yürüyüşler ve uzman eşliğinde yapılacak bilinçli egzersizler ile başlamak uygun olacaktır.

Hamillelikte enuygun sporlar arsında diğer sırayı plates ve yoga alacaktır.  Hamilelikte yoga ve plates yapmak sadece vücudunuz için değil ruhunuza da çok iyi gelecektir. Hamilelik hormonları değişmesine yol açar. Bu yüzden plates ve yoga yapmak hamileyi rahatlatarak stresini azaltır.

Hamilelikte Platesin Bebek için Yararları Nelerdir?

Hamilelikte platesin bebek için yararları nelerdir? Bebek için platesin en büyük yararı bebeğin bulunduğu kapsülü genişletir ve bebeğin rahatlamasını sağlar. Annenin yaptığı plates hareketleri kan dolaşımını n düzenli çalışmasını sağlayarak bebeğin daha doğru ve rahat beslenmesine yardımcı olur.

Özellikle plates hareketleri sırasında öğretilen nefes egzersizleri ile anne ve bebeğin daha fazla oksijen alması sağlanır.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.