Hamilelikte Spor Kaçıncı Ayda Yapılabilir

Hamilelikte Spor Kaçıncı Ayda Yapılabilir

0 185

Hamilelikte Spor Kaçıncı Ayda Yapılabilir

Hamilelikte Spor Kaçıncı Ayda Yapılabilir
Hamilelikte Spor Kaçıncı Ayda Yapılabilir

Hamilelik oldukça stresli ve yorucu bir süreçtir. Genellikle anne adayları bu süreçte uygun sporlar ile hem vücutlarını dinç tutmayı hem de streslerini azaltmayı amaçlamaktadır. Ancak burada bazı noktalara dikkat etmeleri gerekmektedir. Uzmanlar hamilelerin ilk 3 haftalık süreçte spor yapmasının tehlikeli olabileceğini ve uzak durulmasının gerektiğini belirtiyorlar. İlk haftalarda düşük riski oldukça yüksek olduğu için bu dönemde spor yapılması bebek için bazı riskleri beraberinde getirebilmektedir. Bu dönem sonrasında yapılacak sportif aktivitelerinde annenin bedenini çok yormayacak seviyede özel hamilelik sporları olarak belirtilen aktivitelerden olması gerekmektedir. Yüksek fiziksel efor gerektiren sporlar bebeğin ve annenin sağlığı için tehlike oluşturabilmektedir.

Hamilelikte Spor Yapmanın Önemi

Hayatın her döneminde olduğu gibi hamilelik döneminde yapılan sporlar da hem annenin bedeni hem de çocuğun sağlığı için büyük önem taşımaktadır. Bu noktada uzmanlar tarafından özel olarak uygulanan hamilelik sporları son yıllarda büyük talep görüyor. Bu sportif aktiviteler ilk olarak hamilelerin bel ve sırt ağrılarının ortadan kaldırılmasına yardımcı olmaktadır. Bunun yanı sıra hamilelik döneminde yaşanan belde eğilme gibi durumlar da bu sporlar sayesinde ortadan kaldırılmaktadır. Yine düzenli bir şekilde yapılan nefes egzersizleri doğum sancılarının azalmasına ve doğal doğumun daha rahat şekilde gerçekleşmesine yardımcı olmaktadır.

Hamilelikte Spor Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamilelik döneminde spor yapmak isteyen annelerin dikkat etmesi gereken bazı noktalar söz konusudur. Bunun en büyük nedeni çocuğun anne vücudundan beslenmesi ve vücutta meydana gelen ani durum değişikliklerinin çocuğu etkilemesidir. İlk olarak hamilelik sporları doktor gözetiminde yapılmalıdır. Doktorun izni sonrasında uyulması gereken ilk kural vücudu zorlayıcı sporlardan uzak durulmasıdır. Bunun yanı sıra vücutta ani durum değişikliklerine yol açan ani sıcaklık veya fazla soğuk ortamlarda yapılan sporlardan uzak durulmalıdır. Yapılacak spor aktiviteleri 30 dakika ile sınırlı tutulmalı ve kaybedilen su derhal geri alınmalıdır. Bu gibi koşullara dikkat edilerek rahatlatıcı ve kas gevşetici egzersizlerin yapılması hamilelik döneminde pek çok fayda sağlamaktadır. Gerekli önlemler alınarak yapılan bu sporlar sayesinde doğal doğumlar çok daha rahat ve sağlıklı bir şekilde sonuçlanmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.