Hamilelikte Neden Cinsel İstek Artar?

Hamilelikte Neden Cinsel İstek Artar?

0 161

Hamilelikte Neden Cinsel İstek Artar?

Hamilelikte Neden Cinsel İstek Artar?
Hamilelikte Neden Cinsel İstek Artar?

Hamileliğin ilk aylarında cinsel istek artışı görülür. Hamilelikte neden cinsel istek artar? Konusunda yapılan araştırmalarda hamileliğin ilk aylarında kadınlarda cinsel istek ve arzularında artış gözlemlenmiştir. Fakat bu durum hamilelik ilerledikçe bulantı, baş dönmesi gibi belirtilerden sonra azalmaya başlar. Hamileliğin ilk aylarında yaşanan hormon değişikliği, östrojen hormonun çok fazla artış göstermesi ve vajinal akıntıların artması ilk zamanlarda cinsel isteği artırır fakat bu durum devamlılık göstermez.

Anne adayı hamileliliğin ilk aylarında yaşadığı hormonsal değişmelerden dolayı hamileliğe alışma süreci yaşar. Anne hamileliğin ilk 3 ayında düşme tehlikesi olduğu için endişelidir. Anne ve baba adayları bu yüzden cinsellik konusunda çekimser davranırlar. Fakat hamilelikte cinsellik yaşanması sanılanına aksine bebeği etkilemez ve herhangi bir zarar vermez. Annede cinsel istek artışı hamileliğin ikinci 3. Ayından sonra yani hamilelik sürecine alıştıktan sonra başlar. Fakat hamilelik ilerledikçe azalmaya başlar.

Hamilelikte Aylara Göre Cinsel İstek

Hamilelikte aylara göre cinsel istek artışı değişiklik gösterir. Hamile olan anne hem fizyolojik hem de psikolojik değişimler yaşar. Bunun sebebi hormonlarının değişmesidir. Hamilelikle birlikte artan östrojen hormonu hamile olmayan kadınlara göre 3 kat daha fazladır. Genital organlarda kanlanma artışından dolayı rahim ve rahim ağzında yumuşama olur.  Genital organlarda hamilelikte büyüme ve artan vajinal akıntı gözlemlenir.

Hamileliğin ilk 3 ayında cinsel istek ilk etapta artsa da ilerleyen düşük tehlikesinden ve annenin doğum konusundaki endişelerinden dolayı giderek azalır. Annenin ilk aylarda yaşadığı bulantı, kusma ve baş dönmesi gibi sorunlar cinsel isteği azaltır.

Hamileliğin 3 ve 6 aylarındaki dönemde anne ve baba hamileliğe alıştıkları ve benimsedikleri için bu dönemde cinsel istek artar ya da istek aynı kalır.

Hamilelikte son 3 ayda cinsel istek giderek azalır.

Hamilelikte Cinsel İstek Bebeğe Zarar Verir mi?

Hamilelikte cinsel istek bebeğe zarar verir mi? endişesi tüm anne ve babaların ortak endişesidir.  Anne ve babalar cinsel ilişki sırasında bebeğe zarar verebilecekleri endişesi yaşarlar. Aslında bu doğru değildir.  Hamilelikte ilk 3 ay düşük tehlikesi içerir. Fakat daha sonraki aylarda yaşanan cinsel ilişkinin herhangi bir zararı olmaz.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.