Hamilelikte Mide Bulantısı

Hamilelikte Mide Bulantısı

0 196

Hamilelikte Mide Bulantısı

 

Hamilelikte Mide Bulantısı
Hamilelikte Mide Bulantısı

Hamilelikte mide bulantısı anne adaylarının şikayet ettikleri konuların başında gelmektedir. Bunun nedeni ise hamilelik sürecinde anne adaylarının hormonlarında olan değişimlerdir. Özellikle de ide bulantısına sebep olan hormon sekizinci ve onuncu hafta arasında artış gösterdiği için mide bulantıları da en çok bu dönemlerde yaşanmaktadır.

Anne adayının yaşadığı mide bulantısının bebeği zararlı gıdalardan uzak tutup bebeği koruduğu yönünde görüşler bulunmaktadır. Özellikle anne adayının sigara, alkol, kafeinli yiyecek ve içecekler, çabuk bozulan et, yumurta gibi besinler bebeğin sağlığını olumsuz yönde etkileyeceği için bu besinlerin tüketilmesinin ardından mide bulantısı daha şiddetli olacaktır. Bu yüzden de anne adayının hem kendi sağlığı için hem de bebeğinin sağlığı için bu tür besinleri çok fazla tüketmemesi tavsiye edilmektedir.

Mide Bulantısını En Aza İndirecek İpuçları

Hamilelikte mide bulantısı kişilerin yaşamını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu yüzden de anne adayları mide bulantısını en aza indirecek yöntemler aramaktadırlar. Anne adaylarının mide bulantılarını en aza indirebilecekleri yöntemler aşağıdaki gibi sıralanabilmektedir;

  • Mide bulantısı şikayeti olan anneler baharatsız yağsız besinler almaya özen göstermelidir.
  • Yoğurt ve peynir tüketilmesi tavsiye edilmektedir.
  • Sabah yataktan yavaş kalkılması ve ani pozisyon değişiklerinden kaçınılması gereklidir.
  • Açık havada yürüyüş yapılmalıdır.
  • Katı ve sulu yiyecekler birarada tüketilmemelidir.
  • Tuzlu kraker türü yiyecekler yemelidir.
  • Rahatsız edici kokulardan uzak durması gereklidir.
  • Az ve sık yemek yemelidir.

Hamilelikte Mide Bulantısı Ne kadar Sürer?

Hamilelikte mide bulantısı hormon artışı ve rahatsız edici kokulardan dolayı ortaya çıkmaktadır. Anne adaylarının sık karşılaştığı bu durum dördüncü ve sekizinci haftalarda görülebilmektedir. Gebeliğin 14. haftasından sonra ise düzelmeye başlaması gereklidir.

Anne adaylarının karşılaşmış oldukları mide bulantısının süresi ve şiddeti kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Söz konusu olan mide bulantısı 14. haftaya kadar sürebildiği gibi bazı anne adaylarında 5. aya kadar da sürebilmektedir. Bu yüzden de mide bulantısı 14. haftadan sonra da süren anne adaylarının endişelenmemesi gereklidir. Ancak mide bulantısı çok şiddetliyse veya anne adayının yaşamı üzerinde etki göstererek anne adayının beslenememesine neden oluyorsa doktora başvurulması gereklidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.