Hamilelikte Kanama

Hamilelikte Kanama

0 194

Hamilelikte Kanama

 

Hamilelikte Kanama
Hamilelikte Kanama

Hamilelikte kanama anne adaylarının endişe duyduğu ve aynı zamanda da anne adaylarının sık karşılaşmış oldukları bir sorundur. Özellikle de gebelik kayıpları yaşamış olan anne adaylarının ve üreme teknikleri ile gebe kalmış olan anne adaylarının daha çok endişe duydukları bir durumdur.

Normal olan bu duruma gerekli olduğu zamanlarda tanı koymak için klinik muayene, ultrasonografi veya bazı testler yapılabilmektedir. Aynı zamanda gebelik haftası, kanamanın ne kadar olduğu, sürekli olup olmaması da tanı koyulmasına yardımcı olan durumlardandır.

Hamilelikte kanamayla beraber karın ağrısı, mide bulantısı, kusma, baş dönmesi, sistemik bazı belirtiler, kasık ağrıları da olabilmektedir. Bu ve bunun gibi olan belirtilerin doktora başvurulduğu zaman hiçbirinin atlanmadan söylenmesi gereklidir çünkü bazen bir belirtinin doktora söylenmemesi tanının yanlış konulmasına sebep olabilmektedir.

Hamileliğin Erken Dönemlerinde Görülen Kanamanın Nedenleri

Hamilelikte kanama anne adaylarının endişelenmesini sağlamaktadır. Özellikle şimdiki gebeliği ve önceki gebelikleri risk barındıran anne adaylarının bu konuda endişelendikleri görülmektedir.

Hamileliğin erken dönemlerinde görülen kanamanın birçok nedeni vardır. Bu nedenler arasında bulunan düşük ise ilk akla gelenlerdendir çünkü genel olarak ilk üç aylık dönemde oluşan kanamalarının çoğu düşük nedeni ile olmaktadır. Bunun dışında olan kanamanın farklı nedenleri de bulunmaktadır. Bu nedenler ise aşağıdaki gibidir;

  • Yerleşme kanaması
  • Dış gebelik
  • Rahim ağzı, vajina, rahimle ilgili polip, enfeksiyon, molar gebelik gibi durumlar da var olan kanamaların nedeni olabilmektedir.

Bu verilen kanama nedenlerinin teşhis edilmesi de önemlidir. Bu yüzden anne adaylarının kanamalarını takip etmeleri gerekmektedir. Yani kanamanın ne sıklıkta olduğunu ve ne kadar olduğunu takip etmeli ve doktora bilgi vermeleri gereklidir.

İleri Hamilelik Haftalarında Görülen Kanamaların Nedenleri 

Hamilelikte kanama olması kanamanın olduğu döneme bağlı olarak farklı tanıları ortaya koymaktadır. Bu anlamda hamileliğin ileriki dönemlerinde oluşan kanamaların nedenleri aşağıdaki gibidir;

  • Bebeği besleyen plasentanın rahim ağzını tamamen veya kısmen kapatmış olması
  • Erken doğum
  • Rahim ağzı yetmezliği
  • Bebeğin doğumundan önce plasentanın kısmen veya tamamen rahim duvarına tutunmuş olduğu yerden ayrılması
  • Rahim ağzındaki mukus tıkacının atılması
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.