Hamilelikte Kaçıncı Haftadan Sonra İlişki Yasak?

Hamilelikte Kaçıncı Haftadan Sonra İlişki Yasak?

0 203

Hamilelikte Kaçıncı Haftadan Sonra İlişki Yasak?

 

Hamilelikte Kaçıncı Haftadan Sonra İlişki Yasak?
Hamilelikte Kaçıncı Haftadan Sonra İlişki Yasak?

Hamilelikte cinsel ilişki kadınların hem psikolojik olarak hem de fizyolojik olarak değişimlerinden dolayı olumlu olarak karşılanan bir durum olmamaktadır. Ancak son zamanlarda yapılan çalışmaların bu konuda artması ile cinsel ilişki esnasında anne karnındaki bebeğin herhangi bir şekilde zarara uğradığı konusunda kanıtlanan bir gerçek olmamaktadır.

Hamilelik esnasında hormonsal düzenin değişmesi ile birçok kadında cinsel istek artışı görülebilmektedir. Ancak rahim ağzında genişlemeler bulunmasından dolayı kişiler istedikleri şekilde cinsel hayat yaşayamamaktadır. Yaşayamamasının sebebi ise kadının cinsel ilişki esnasında rahim ağzının büyümesi ile birlikte ağrı veya acı çekme durumlarının ortaya çıkmasından kaynaklanmaktadır. Bu gibi durumlarda ise eşlerin en büyük desteği vererek yanında olduğunu göstermesi gerekmektedir.

Kaçıncı Haftaya Kadar Cinsel İlişki Devam Ettirilebilir?

Hamilelikte cinsel ilişki tıbbi olarak engel olmamakta ve anne çocuk sağlığı düzgün olduğu sürece devam ettirilebilmektedir. Ancak doğuma 4 hafta kalması durumunda cinsel ilişki önerilmemektedir. Bunun sebebi ise kadının kasılmalarının ortaya çıkması ile erken doğum riski taşımasından kaynaklanmaktadır. Bununla birlikte de ilişki esnasında erkeğin salgılamış olduğu ejakulasyon sıvısının için de bulunan prostaglandin adı verilen bileşenin olmasından kaynaklanmaktadır. Bu da kişinin doğumunun planlanandan önce başlamasına sebepolabilmektedir. Bu yüzden de doğuma 4 hafta kala cinsel ilişkiye girilmesi bırakılmalıdır.

Doğumdan önceki 4 hafta durumu sadece anne ve bebeğin sağlığı iyi olduğu durumlarda olmaktadır. Kişilerin bedenen cinsel ilişkiye ne kadar hazır olduklarını ise kadın doğum uzmanlarına sorarak öğrenmeleri gerekmektedir.

Hamilelikte Cinsel İlişkiden Uzak Durulması Gereken Durumlar

Hamilelik sürecinde cinsel ilişkiye girmek doğuma 4 hafta kalasıya kadar sağlıklı bir anne ve bebekte normal karşılanmaktadır. Ancak hamilelikte cinsel ilişki uzak durmak için durumlar bulunmaktadır. Bu durumlar ise düşük öyküsü bulunan veya daha önceki gebeliklerinde erken doğum yapan kişilerde hamilelik sürecinin öğrenilmesi ile ilk 2 ay veya doktorun uzatacağı süre kadar cinsel ilişkiden uzak durulması gerekmektedir. Bununla birlikte vajinal kanama veya düşük tehlikesi olan kişilerde de doğuma kadar cinsel ilişkinin yasaklanması gerekmektedir. Kadın bedeni haricinde erkekte herhangi bir genital enfeksiyon olması durumunda da tedavi süreci tamamlanmadan cinsel ilişkiye girmeye izin verilmemektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.