Hamilelikte Kaçıncı Haftadan Sonra İlişki Yasak

Hamilelikte Kaçıncı Haftadan Sonra İlişki Yasak

0 179

Hamilelikte Kaçıncı Haftadan Sonra İlişki Yasak

Hamilelikte Kaçıncı Haftadan Sonra İlişki Yasak
Hamilelikte Kaçıncı Haftadan Sonra İlişki Yasak

Hamilelik dönemi pek çok açıdan partnerler için dayanışma gerektiren bir süreçtir. Uzmanlar hamilelikte cinsel ilişki yaşanması ise yine partnerlerin birbirlerinin psikolojik ve fizyolojik durumları el verdiği sürece yapılabileceğini söylüyorlar. Hamilelikte cinsel ilişki özellikle ilk 3 ayda düşük tehlikesi olduğu için uzmanlar tarafından önerilmemektedir. Bu 3 aylık süreçte anne adayının cinsel ilişki isteği azalmakta ve libido seviyesi düşmektedir. Ancak bu aylardan sonra hamileliğin son ayına kadar annenin rahat edeceği ve yorulmayacağı pozisyonlarda cinsel ilişkiye girilebilmektedir. Ancak son haftalarda erkek cinsel organında bulunan bazı enzimler erken doğumu tetikleyebileceğinden dolayı bu dönemde cinsel ilişkiye girilmesi önerilmemektedir.

Hamilelikte Cinsel İlişki

Hamilelik döneminde annenin hem fizyolojik olarak hem de psikolojik olarak farklılaşması söz konusudur. Bu noktada özellikle hamileliğin ilk 3 ayından sonra artan hormonlardan dolayı cinsel ilişki isteğinde artış yaşanabilmektedir. Bu durumda partnerlerin uygun koşullar altında ve hamile kadının çok yorulmayacağı ve zorlanmayacağı pozisyonlarda cinsel ilişkiye girebilecekleri uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Hamilelikte cinsel ilişki partnerlerin hamilelik süresi boyunca akıllarını kurcalayan konulardan biridir. Özellikle düşük veya bebeğe zarar vermek gibi durumlar söz konusu olabileceğini düşünen eşler hamileliğin başlangıcından sonuna kadar herhangi bir cinsi münasebette bulunmamaktadır. Ancak uzmanlar uygun koşullar altında girilen cinsel ilişkinin hem anne hem de çocuk için herhangi bir zararının olmayacağını belirtiyorlar.

Hamilelikte Cinsel İlişki Konusunda Bilinmesi Gerekenler

Hamilelik döneminde annenin vücuduna oldukça iyi bakması gerekmektedir. Hem gerekli enerjiyi alacağı besinleri tüketmesi hem de vücudunun su dengesini koruması gerekmektedir. Bundan dolayı hamilelik süresi boyunca anne adaylarına yorucu sporlardan ve ani ısı değişimi yaşayacakları sporlardan uzak durmaları önerilmektedir. Yine bununla bağlantılı olarak hamilelikte cinsel ilişki yaşayacak kişilerin de uygun koşullar altında ve annenin en az yorulacağı şekilde ilişkiye girmeleri gerekmektedir. Bunun yanı sıra özellikle hamileliğin ilk 3 ayında düşük tehlikesine yol açabileceği son 1 ayda ise erken doğuma neden olabileceğini söyleyen uzmanlar bu dönemlerde cinsel ilişki yaşanmasının uygun olmadığını belirtiyorlar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.