Hamilelikte Kabızlık

Hamilelikte Kabızlık

0 215

Hamilelikte Kabızlık

Hamilelikte kabızlık anne adayının bağırsak kasını gevşeten hormonların ve büyüyen uterusun baskı yapması sonucu oluştuğu düşünülmektedir. Bağırsak kasının gevşemesi ise anne adayının tüketmiş olduğu besinlerin sindirimlerinin daha geç tamamlanmasına neden olmaktadır.

Annenin fizyolojik faktörlerinden dolayı anne adayı kabızlık yaşayabildiği gibi anne adayının kullanmış olduğu demir haplarının da kabızlığa neden olduğu düşünülmektedir. Bu yüzden de bu demir haplarının alınmasından sonra anne adayının bol sıvı tüketmesi gereklidir.

Hamilelikte Kabızlık Belirtileri

Hamilelikte kabızlık genellikle hamileliğin ilerleyen dönemlerinde ortaya çıkmaktadır. Bunun nedeninin ise anne adayının büyüyen uterusunun ve artış gösteren hormonları olduğu bilinmektedir. Bu sorunu yaşayan kişilerin ise ortak şikayetleri vardır. Bu ortak şikayetler ise kabızlık teşhisinin konulmasına yardımcı olmaktadır. Anne adaylarının kabız olduklarında genel olarak aşağıdaki sorunları da yaşadıkları bilinmektedir;

  • Şişlik
  • Boşaltım olmadığı zamanlarda ortaya çıkan stres
  • Dışkılamada çok zorlanmak
  • Tuvalete çıkma isteğinde azalma
  • Dışkının sert olması
  • Karın ağrısı

Hamilelikte Kabızlığın Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hamilelikte kabızlık anne adaylarını rahatsız eden ve yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bir durumdur. Kabızlığın tedavisinde ise birkaç farklı yöntem bulunmaktadır.

Yüksel lif içeren besinlerin tüketilmesi kabızlığı tedavi edecek yöntemlerden birisidir. Bu anlamda anne adaylarının meyve, sebze, kahvaltılık tahıllar, kuru erik, tam tahıllı ekmekler, kepekli ekmekler gibi lif içeren besinler tüketmeye özen göstermeleri gerekmektedir.

Bol sıvı tüketmek de kabızlığın tedavisinde işe yarayan yöntemlerdendir. Bu anlamda anne adaylarının günlük 10- 12 bardak sıvı tüketmesi gerekmektedir. Ayrıca anne adayların yaptıkları egzersizler ve tükettikleri bazı besinler sıvı alımı miktarını da etkilemektedir.

Anne adaylarının yapmış olduğu egzersizlerin doğumu kolaylaştırmak, annenin rahatlamasını sağlamak gibi olumlu etkileri bulunduğu gibi kabızlık üzerinde olumlu etkileri olduğu da bilinmektedir. Bu yüzden de anne adayının imkan dahilinde yüzme, yürüyüş gibi egzersizler yapmaları tavsiye edilmektedir. Ayrıca yapılan bu egzersizlerin haftada üç kez 20- 30 dakika boyunca yapılmasının gerekli olduğu da düşünülmektedir.

Lifli besinler tüketmek, bol sıvı almak ve egzersiz yapmak kabızlığı önleyebilecek yöntemlerdir ancak bazen bu yöntemler işe yaramamaktadır. Bu yüzden de bir doktora başvurmak gerekebilmektedir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.