Hamilelikte Hangi Sporlar Yapılır?

Hamilelikte Hangi Sporlar Yapılır?

0 191

Hamilelikte Hangi Sporlar Yapılır?

Hamilelikte Hangi Sporlar Yapılır?
Hamilelikte Hangi Sporlar Yapılır?

Günümüzde uzmanların uygun gördüğü ve hamilelikte sorun yaşamayan kişilerin spor yapmasında herhangi bir sakınca yoktur.  Hamilelikte hangi sporlar yapılır? Hangi egzersizler uygundur? Sorularının cevaplarını kısaca inceleyelim.

Kişiler hamile kaldıktan sonra daha sağlıklı doğum yapabilmek için kendilerine en uygun egzersizleri araştırmaya başlarlar. Hamile kalan kişinin bir uzmanın gözetiminde spor yapması çok daha uygundur.  Normal yaşantımız boyunca herkesin sağlığı için spor yapması gerekir. Hamilelik döneminde hamile kalan kişinin en büyük problemi ağırlık merkezinin değişmesidir.  Omurga bebeğin ağırlığından dolayı postur bozuklukları görülebilir. Bu yüzden hamilelikte spor çok önemlidir. Fakat doktorunuzun önerilerini dikkate alarak spor hareketlerini yapmanız gerekir.

Hamilelikte Aylara Göre Uygun Spor Hareketleri

Hamilelikte aylara göre uygun spor hareketleri değişiklik gösterir. Hamileliğin ilk 3 ayı içerisinde yoga ve plates yapmak rahatlatıcı bir spor olacaktır.  Bundan başka yapılacak hafif tempolu yürüyüşler ve omurganın güçlenmesini sağlayan sırt egzersizleri yapılabilir.

Hamileliğin 3-6 ayı arasında ise yürüyüş yapmak son derece yararlıdır. Bunun yanında hafif tempolu gurup egzersizleri ve yoga, plates sporları uygun olacaktır. Bebeğe baskı oluşturacak sırt üstü egzersizlerinden kaçınmak gerekir. Bu hareketler yerine yan ve oturma hareketleri yapmak bebek için çok daha yararlı olacaktır.

Bebeğin doğumuna 3 ay kala yani 6-9 ay arası annenin karnının iyice büyümeye başladığı zamanlardır. Annenin hareketleri giderek azalacak ve bebek büyürken alanı da giderek azalacaktır. Son aylarda en iyi yapılacak egzersiz yürüyüş olacaktır. Plates ve yoga seanslarına katılması annenin daha rahat doğum yapmasına yardımcı olacaktır. Nefes egzersizleri yapmak doğum sürecinde çok önemlidir.  Doğum esnasında en büyük yardımcınız olacak olan nefes egzersizleri doğum ağrılarınızı da hafifletir.

Hamilelikte Platesin Önemi

Hamilelikte yapılabilecek en önemli spor platestir.  Hamilelikte platesin önemi son yıllarda artan talepler doğrultusunda giderek artmaktadır. Hamile kalan kişiler plates gebeliklerinin 12. ve 16. Haftasında başlayabilirler. Platese haftanın 2 yada 3 gününü ayırmak doğum yapacak kişinin daha rahat doğum yapmasını sağlayacaktır. Plates sporu hamileler için yapılması gereken en uygun spordur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.