Hamilelikte Hangi Sporlar Yapılabilir?

Hamilelikte Hangi Sporlar Yapılabilir?

0 181

Hamilelikte Hangi Sporlar Yapılabilir?

Hamilelikte Hangi Sporlar Yapılabilir?
Hamilelikte Hangi Sporlar Yapılabilir?

Hamilelik döneminde kadınların spor yapması uzmanlar tarafından önerilmektedir. Her türlü spor olmasa da özellikle doktor gözetiminde yapılan rahatlatıcı sporların hamileliğe ve doğuma büyük faydaları olmaktadır. Hamilelikte spor için özel olarak tasarlanan hamile pilatesi uygulayan pek çok kişinin hamilelik döneminde çektiği ağrılara faydalı olmaktadır. Bunun yanı sıra yüzme, yürüyüş veya hamile yogası gibi sporlar yaparak da fayda sağlanmaktadır. Ancak tüm bu egzersizlerin doktorunuzun bilgisi dahilinde yapılması gerekmektedir. Öncesi ve sonrasında gerekli sıvı ve kalori takviyesi doğru şekilde yapılmalıdır.

Hamilelikte Doğru Spor Yapmanın Önemi

Hamilelikte yapılan egzersizlerin hem doğum öncesi hem de doğum sonrasında annenin ve çocuğun sağlığı açısından büyük önemi bulunmaktadır. Hamilelikte spor yaparken bazı kriterleri doğru olarak uygulamak ise hayati bir öneme sahiptir. İlk olarak özellikle yapılacak bu gibi yorucu fiziksel aktivitelerin öncesinde doktordan izin alınması gerekmektedir. Çocuk ve anne için herhangi bir tehlikesi olmayan sporların yapımı sırasında ise vücudun çok zorlanmamasına önem verilmelidir. Spor sırasında vücuttan fazla su atımı olduğu için bu günlerde daha fazla su tüketimi yapılmalı ve dengeli beslenme tarzı ile kaybedilen kaloriler geri alınmalıdır. Özellikle hamileliğin son aylarında karnın büyümesinden dolayı hareketleri kısıtlanan kadınların oturarak spor yapmaları veya 30 dakikalık yürüyüşler yapmaları önerilmektedir.

Hamilelikte Ne Kadar Spor Yapılmalı

Hamilelik döneminde kadınların fiziksel ve ruhsal durumlarında büyük değişiklikler yaşamaktalar. Bundan dolayı yapılacak sporun da bu fiziksel değişimlere uygun olarak düzenlenmiş olması gerekmektedir. Hamilelikte spor süreleri normale göre daha kısa ve yapılan hareketler de daha az zorlayıcı olarak seçilmelidir. Bunun yanı sıra egzersiz sürelerinin 30 dakikayı geçmemesi de uzmanlar tarafından önerilmektedir. Hem çocuğun hem de annenin sağlığının korunması açısından bu kısıtlamalar dahilinde spor yapmak önem taşımaktadır. Özellikle yüksek tempolu ve vücut sıcaklıklarında ani yükseliş veya düşüşlere sebep olan sporlardan uzak durulması gerekmektedir. Bu dönemde yapılacak spor egzersizleri ile solunum teknikleri geliştirebilirsiniz. Bu şekilde doğal doğum sırasında yaşanılan sancıların azaltılması sağlanırken daha kolay bir doğum yaşanmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.