Hamilelikte Hangi Bitki Çayları İçilir?

Hamilelikte Hangi Bitki Çayları İçilir?

0 200

Hamilelikte Hangi Bitki Çayları İçilir?

Hamilelikte Hangi Bitki Çayları İçilir?
Hamilelikte Hangi Bitki Çayları İçilir?

Bitki çayları günlük hayatımızda ilaç almadan önce başvurduğumuz yöntemler arasındadır.  B Hamileler hangi bitki çayları içilir? Hangileri en zararsız çaylardır? Sorularının cevapları merak edilen konular arasındadır.

Bitki çayları dendiğinde hepsinin yararlı olduğu düşünülür. Herkese iyi gelen bitkiler vardır. Fakat her bitki herkese iyi gelmez. Bu yüzden bitki çayı içerken yararlı olacağına zararlı olmaması için doğru bitki çayını doğru oranda tüketmemiz gerekir. Çünkü bitki çayları aşırı tüketildiğinde yarardan daha fazla zarar getirir. Hamile olmayan normal bir kişi dahi günde en fazla 2 bardak kadar bitki çayı tüketmelidir.  Bundan daha fazlası böbrek ve karaciğerlere zarar verebilir. Daha öncede belirtildiği üzere her bitki herkese iyi gelmeyebilir.

Hamileler için Bitkisel Çay Önerileri

Hamileler için bitkisel çay önerileri yaparken içeriğinde bulunan etken maddeler incelenerek öneri sunulmalıdır. Hamilelik döneminde bitki çayları annenin rahatlamasına yardımcı olur. Hamilelik sürecinde en fazla şikâyet edilen bulantı sorunu için zencefil çayı içilmesi önerilir.

Hamileler gebelik süresi boyunca ıhlamur, yeşil çay, papatya, normal çay, rezene, zencefil,kuşburnu, meyve çayları ve ısırgan çaylarını tüketirler. Bu çayların hepsi bir sorunu gidermek için kullanılır. Örneğin rezene sakinleşmek ve vücudun sıvı ihtiyacını gidermek için kullanılır. Örneğin hamile olan kişi değişen hormonlarından dolayı alçalıp yükselen hormonlarını sakinleştirmek amacı ile papatya çayı içer.

Doğumdan sonra lohusalık döneminde süt artırımı için ise papatya, rezen ve ısırgan otu çayı içirilir. Fakat bu bitki çaylarını belirli oranlarda tüketmek gerekir. Bu yüzden hamileler bitki çayını günde yalnızca 2 bardak tüketmelidir.

Hamileler için Hangi Bitki Çayları Zararlıdır?

Bitki çaylarının bazıları hamileler için zararlı olabilir. Hamileler için hangi bitki çayları zararlıdır?  Bunları içmek ne gibi zararlar verir kısaca inceleyelim.

Örneğin çok masum görünen bitki çayları arasında adaçayı, sinameki, fesleğen, keten tohumu ve ahududu gibi çayları fazla tüketen hamilelerde düşük riski ortaya çıkar. Özellikle ahududu çayının doğum kasılmalarını başlattığı yüzyıllardan beri bilinen bir bilgidir. Kimyasal ilaçlar çıkmadan önce tedaviler bu tarz bitkiler sayesinde yapılırdı.  Hatta bazı bitki çayları eken doğum ve düşük riskine de sebep olur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.