Hamilelikte Hangi Bitki Çayları İçilir?

Hamilelikte Hangi Bitki Çayları İçilir?

0 182

Hamilelikte Hangi Bitki Çayları İçilir?

 

Hamilelikte Hangi Bitki Çayları İçilir?
Hamilelikte Hangi Bitki Çayları İçilir?

Hamilelikte içilen bitki çayları anne adayları için önemlidir çünkü bitki çaylarının insan vücudu üzerinde duruma göre olumlu ve olumsuz etkileri olabilmektedir. Bu yüzden de anne adaylarının içmiş oldukları çaylarının kendilerinde olumsuz etkiler bırakmaması için içmiş oldukları çaylara dikkat etmeleri gereklidir.

Hamileliğin dönemini kadının stressiz, sakin bir şekilde geçirmesi hem kadının doğumu için önemlidir hem de bebeğin sağlığı için önemlidir. Bu yüzden de öncelikle anne adaylarının hamilelik sürecinde stres ve sıkıntıdan uzak durması gereklidir. Daha sonrasında ise bitki çayları gibi diğer etmenler yardımı ile rahatlaması sağlanmalıdır.

Hamilikte En Çok Tercih Edilen Çaylar

Hamilelikte içilen bitki çayları kişilerin damak tadına göre farklılıklar gösterir. Bu yüzden de kadınların öncelikle kendi sorunlarını daha sonda ise bu sorunlarına yönelik güvenebilecekleri çayları tatmalarıgereklidir

  • Hamilelik döneminde içilen ıhlamur anne adayının bağışıklık sisteminin güçlenmesine neden olmaktadır. Bunun yanında anne adayının grip ve soğukalgılığına karşı korucu bir kalkana sahip olmasını sağlamaktadır.
  • Hamilelik döneminde anne adaylarının uykusuzluk sorunu görülebilmektedir bu nedenle papatya çayı tüketimi tavsiye edilmekte ve bu çayınsakinleştirme gibi bir özelliği vardır.
  • Hamilikte içilen rezene çayı emzirme sürecinde süt arttırıcı etki gösterdiği için hamilelikte kullanılabilmektedir.
  • Hamilelikte en çok görülen sorunlardan birisi bulantı ve kusmadır. Zencefil anne adaylarının mide bulantılarının ve şişkinliklerinin inmesine yardımcı olacaktır.
  • Kuşburnu çayı ise annenin dirençli olmasına yardımcıolacaktır.

Hamilelikte Zararlı Olan Bitki Çayları

Hamilelikte içilen bitki çayları anne adaylarının tüketmeleri halinde olumlu sonuç alabilecekleri çaylardır. Bu çayların dışında anne adaylarının tüketmeleri halinde olumsuz sonuç alabilecekleri çaylar da bulunmaktadır. Bu çaylar ise şu şekildedir;

  • Günlük hayatta da en çok tercih edilen yeşil çay hamilelik döneminde olan anne adayının folik asit seviyesini olumsuz yönde etkiler. İçerisinde bulundurmuş olduğu kafein de anne adaylarının uyku problemli yaşamasına neden olur.
  • Ahududu çayı hamilelik döneminde tüketildiği zamana anne adayının doğum kasılmalarını arttırır. Ayrıca erken doğuma da neden olabilir.
  • Adaçayı hamilelikte içildiği zaman düşüğe neden olabilmektedir. Bu nedenle özellikle ilk 3 aylık dönemde tüketilmemesi gereklidir.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.