Hamilelikte Hangi Besin Neye İyi Gelir?

Hamilelikte Hangi Besin Neye İyi Gelir?

0 193

Hamilelikte Hangi Besin Neye İyi Gelir?

Hamilelikte Hangi Besin Neye İyi Gelir?
Hamilelikte Hangi Besin Neye İyi Gelir?

Hamilelik sürecinin en önemli bölümü beslenme sürecidir. Anne adayının bu dönemde bebeğin gelişmesi için en yararlı besinleri tüketmeleri gerekir. Hamilelikte hangi besin neye iyi gelir? Konusu anne adaylarının en dikkat etmesi gereken konular arasındadır. Hamilelik sürecince bebeğin beslenmesi için tek kaynak annenin tükettiği besinlerdir. Bu yüzden annenin doğru besinleri tüketmesi gereklidir.

Hamilelikte mutlaka tüketilmesi gereken besinler vardır. Bebeğin gelişimi ve annenin sağlığı için doğru besin alımı çok önemlidir. Yanlış gıda tüketen anne adayları çok kilo alarak sağlıklarını tehlikeye atarak bebeğin doğru gelişmesini engeller. Hamilelikte alınacak en önemli besin kalsiyum içeren süt ürünleridir.

Hamilelikte En Yararlı Olacak Besinler Nelerdir?

Hamilelikte en yararlı olacak besinler nelerdir? Hangi besin neye yarar? Konusu hamile annelerin en fazla araştırdıkları konular arasındadır.

Hamilelik sırasında almanız gereken en önemli besin süt ürünleridir. Anne adayının süt ürünlerinden alacağınız protein bebeğinizin gelişmesinde kalsiyum ihtiyacını karşılar. Süt ürünleri içerinde kalsiyum, fosfor, B vitamini, magnezyum ve çinko içerir. Aynı zamanda içinde probiyotikler içeren süt ürünleri gebelik sırasında oluşabilecek enfeksiyonlara karşı korur.

Hamilelikte ikinci protein kaynağı ise yumurtadır. Yumurta içerisinde yüksek kalite de protein ve yararlı yağlar içerir. Yumurta içerisinde bebeğin neyin gelişimini sağlayan kolin bulunur. Bir yumurta içerisinde bebek için yeterli olan günlük kolin ihtiyacı vardır.

Hamilelikte yeşil yapraklı sebzeler örneğin başta brokoli, ıspanak, koyu yeşil yapraklı tüm sebzeler anne ve bebek için gerekli olan vitaminleri içerir. Bunlar aynı zamanda folik asit kaynaklarıdır. Bol miktarda C vitamini, K vitamini, kalsiyum, demir, fosfat ve potasyum içerirler. Özellikle brokoli antioksidan açısından zengin olması nedeni ile bağışıklık sistemini güçlendirir.

Bundan başka et ürünleri anne ve bebek gelişimi için yapılandırıcı bir unsurdur. Et bebek için kırmız kan hücrelerinin oluşmasını sağlar.

Hamilelikte Su Tüketmenin Önemi

Hamilelikte tükettiğimiz besinlerin yanında su tüketmemiz çok önemlidir. Yeterli su içmek bebeğin anne karnındaki su ihtiyacını karşılar. Anne adayının günde en az 2 litre su içmesi gerekir. Böylelikle anne kabızlık sıkıntısı çekmez ve bebeğin su ihtiyacı karşılanır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.