Hamilelikte Hangi Balıklar Yenmeli

0 181

Hamilelikte Hangi Balıklar Yenmeli

 

Hamilelikte Hangi Balıklar Yenmeli
Hamilelikte Hangi Balıklar Yenmeli

Hamilelikte yenilmesi gereken balıklar özellikle balık tüketen anne adaylarının merak etmiş olduğu bir konudur. Balıklar çok çeşitli olabildiği için her balığıntüketilmesi olumlu yönde etki göstermemektedir. Bazı balıkların da yenmesi hem bebeği hem de anne üzerinde olumlu etkiler bırakabilmektedir.

Anne adaylarının tercih edebilecekleri en güvenilir balıklar yüzey balıklarıdır. Yüzey balıkları arasında ise çok tercih edilen hamsi, istavrit, palamut, uskumru bulunur. Bu balıklarım taze olmasına dikkat edilmelidir. Bunun dışında bu yüzeybalıklarını rahatlıkla tüketebilirler.

Derin sularda bulunan midyenin ağır metalleri hapsetme kapasitesi en yüksektir. Bunun yanında derin sularda mezgit, barbunya, kefal, kalkan, lüfer, levrek gibi balık çeşitleri bulunur. Bu balıkların besin değerleri yüksektir ancak avlanmış oldukları yerler çok önemlidir. Bu balıklar temiz denizlerden avlanılmış ise bu balıkları tüketmese herhangi bir olumsuz durum görülmemektedir.

Hamilelikte Tüketilmesi Önemli Olan Balıklar

Hamilelikte yenilmesi gereken balıklar başlığı altında birçok farklı balık ismi sıralayabilmektedir. Bu balıklarım tamamında balığın tazeliği ve avlanmış olduğu alan çok önemlidir. İçerisinde bulunan besinler de balık alımında dikkat edilmesi gerekliolan kurallardandır.

Gebelikten önce ve gebelik sırasında folik asit alımı çok önemlidir. Bu anlamda anneye folik asit desteği sağlayabilecek balıklar da bulunmaktadır. Bu balıklar arasında somon balığı, sardalya, alabalık, uskumru, beyaz balık, ton balığı bulunmaktadır. Bu sayılan balıklar sadece folik asit yönünden değil omega-3 yağ asidi yönünden ve cıva oranının düşük olması yönünde de anne adayında olumlu etki gösterecek balıklardandır.

Hamilelikte Yenmemesi Gereken Balıklar

Hamilelikte yenmesi gereken balıklar olduğu gibi yenmemesi gereken balıklar da vardır. Yenmemesi gereken balıkların özellikle bilinmesi gereklidir çünkü yenilememesi gereken balıkların yenilmedi halinde hem anne adayı hem de bebek olumsuz yönde etkilenebilecektir.

Balıkta bulunan cıva miktarı o balığın yenilip yenilmemesi gerektiğine karar verilmesi aşamasında önemlidir. Bu yüzden de tercih edilen balıklarda özellikle cıva miktarına dikkat edilmesi gereklidir;

Cıva miktarı yüksek olan ve bu yüzden de tercih edilmemesi gerekli olan balıklar aşağıdaki gibidir:

  • Uskumru (Kral)
  • Ton (Bigeye, Ahi)
  • Tile Balığı
  • Köpek balığı
  • Kılıç balığı
  • Atlantik kılıç balığı
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.