Hamilelikte Hangi Ağrı Kesici Kullanılır?

Hamilelikte Hangi Ağrı Kesici Kullanılır?

0 164

Hamilelikte Hangi Ağrı Kesici Kullanılır?

 

Hamilelikte Hangi Ağrı Kesici Kullanılır?
Hamilelikte Hangi Ağrı Kesici Kullanılır?

Hamilelikte Hangi Ağrı Kesici Kullanılır şeklinde olan soruyu soran anne adaylarının hamilelikte ilaç kullanımının bebeği olumsuz yönde etkilediğini bilmektedirler. Bu yüzden de bu soruyu soran anne adaylarına onların ihtiyacı olan cevabın verilmesi gereklidir.

Hamilelikte ağrı kesici genellikle baş ağrısından dolayı kullanılmak istenir ancak bazı anne adaylarının da diş ağrısı, karin ağrısı, kasık ağrısı, bel ağrısı gibi şikayetlerinden dolayı ağrı kesici kullanmak istedikleri görülmektedir.

Anne adaylarının hem bebeklerini hem de kendilerini olumsuz yönde etkilemeyecek daha havuç etki gösteren ilaçlar bulunur. Bu ilaçlar ise şu şekildedir;

  • Salisilatlar (Aspirin)
  • Parasetamol (Asetaminofen, Parol, minoset)

Sık kullanılan bu ağrı kesicilerin belirli bir dozda alınması gereklidir çünkü bu ilaçların yüksek dozda alımı ile anne adayının karaciğerinin hasarlanmasına veya bebeğin ölmesine neden olacağı söylenmektedir. Bu yüzden de anne adaylarının alacaklarıilaçları ve dozlarını doktora danışmanları gereklidir

Baş Ağrısı Sebebi İle Ağrı kesici Almadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Hamilelikte hangi ağrı kesici alınmalı sorusunu soran anne adaylarının öncelikle ağrılarının nedenini bilmeleri gereklidir çünkü ağrının nedeni tespit edilirse ona göre tedavi uygulanacaktır.

Hamilelikte en çok karşılaşılan sorunlardanbirisi annenin baş ağrısıdır. Bu sorunla karşılaşan anne adaylarının hemen ilaç almamaları tavsiye edilir. Öncelikle bas ağrılarının sebebinin bulunması gereklidir.

Baş ağrıları genel olarak uykusuz kalmak, aç kalmak, çok sıcak veya çok soğuk havada kalmak, bedenin susuz kalması veya bulunan ortamın çok gürültü olması gibi nedenlerden dolayı olduğu tespit edilmiştir. Bu yüzden de anne adaylarının öncelikle loş bir yerde yemek yedikten sonra dinlenmeleri tavsiye edilir. Bu işlemi yapmak anne adaylarının ağrılarını azaltacaktır. Bunlara rağmen geçmeyen ağrı halinde ağrı kesici kullanılabilmektedir. Ağrıkesicinin etki etmemesi halinde doktora başvurulmasıgereklidir.

Hamilelikte Neden Ağrı Kesici Kullanılır

Hamilelikte hangi ağrı kesici kullanılır sorusunu soran annelerin öncelikle ağrılarının neden olduğunu tespit etmeleri gereklidir. Daha sonra ise ağrının nedenine yönelik yapılması gerekenler yapılmalıdır. Buna rağmen geçmeyen bir ağrı halinde de ağrı kesici kullanmalılardır.

Kadınların hamilelik döneminde en çok şu şikayetlerden dolayı ağrı kesici aldıkları bilinmektedir;

  • Bel ağrısı
  • Kasık ağrısı
  • Karin ağrısı
  • Diş ağrısı
  • Baş ağrısı
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.