Hamilelikte Cinsellik

Hamilelikte Cinsellik

0 234

Hamilelikte Cinsellik

Hamilelik sürecinde çiftlerin en çok merak ettikleri konulardan biri de cinsel ilişkinin güvenilir olup olmadığı meselesidir. Hamilelikte cinsellik, oldukça doğal ve normal bir süreçtir. Bebeğe zarar vermesi de çok sayıda kişi için sorgulanan bir durumdur. Hamilelikte yaşanan cinsel ilişkililerde bebeğe zarar verme durumu söz konusu değildir. Bazı özel hal ve durumlarda, doktor kontrolünde olacak şekilde cinsellik yaşanması daha doğru olacaktır. Çok sayıda kişinin merak etmiş olduğu gebelik sürecinde cinsellik, normal süreçlerin yaşandığı gebeliklerde normal şekilde yaşanabilmektedir ve anne ya da bebeğe zarar vermemektedir. Bazı özel hal ve durumlarda daha dikkatli ve özenli davranılması gerekebilmektedir. Doktorunuza danışmak oldukça önemli bir husustur.

Hamilelikte Cinsellikten Kaçınılması Gereken Durumlar

Hamilelikte Cinsellik
Hamilelikte Cinsellik

Hamilelik sürecinde yaşanan cinsel ilişkiler, normal sürecinde gerçekleşen gebeliklerde problem olmamaktadır. Bazı özel durumlarda kaçınılması ya da belirli zamanlarda yaşanması daha doğru olan gebelik sürecindeki cinsel ilişkilerde doktor kontrolü son derece önemlidir. Hamilelikte cinsellik, çok sayıda kişinin doktoruna danışmaktan çekindiği bir konudur. Cinsellikte özel olarak yaşanan bazı özel hallerde cinsellikten uzak durmak hem annenin hem de doğum sürecinin sağlıklı olması açısından son derece önemlidir. Özel hal ve durumlar ise, kanama ya da rahim ağzı açıklığı gibi durumların yaşanması ile gözlemlenmektedir. Gebelik sürecinde kanama yaşanması gibi özel hal ve durumların dikkate alınması ve doktora danışma konusunda çekingenlik gösterilmemesi hem sağlık hem de doğum süreci açısından oldukça önemlidir.

Hamilelikte Cinsel İstekler

Hamilelik sürecinde yaşanan cinsellikte kadınların hormonlarına bağlı olarak süreçler değişkenlik gösterebilmektedir. Hormonlara bağlı olarak hamilelikte cinsellik kadınlarda daha istekli ya da daha isteksiz olma gibi hallere neden olabilmektedir. Çok sayıda kişinin çekingenlik göstermiş olduğu cinsellik özellikle hamilelik süreçlerinde farklılıklar gösterebilmektedir. Kadınlar gebelik süreçlerini normal şekilde yaşadıklarında ise, cinsel hayatları oldukça normal şekilde devam edebilmektedir. Doktorların da hamilelikte yaşanan cinsel ilişkilerde açıklayıcı ve kontrollü olması gebelik sürecindeki kadınlar için oldukça önemli bir husustur. Çok sayıda kadın için utanılacak bir konu olarak görülen hamilelik sürecindeki cinsellik konuşulması oldukça olağan bir durumdur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.