Hamilelikte Cinsellik Acı Verir mi?

Hamilelikte Cinsellik Acı Verir mi?

0 174

Hamilelikte Cinsellik Acı Verir mi?

Hamilelikte Cinsellik Acı Verir mi?
Hamilelikte Cinsellik Acı Verir mi?

Hamile kalan anneler için bu süreç pek çok endişeyi bir araya getirir. Bu konuların başında cinsellik gelir. Hamilelikte cinsellik acı verir mi? konusu da hamile kalan annelerin merak ettikleri konular arasındadır. Anne adayı hem fizyolojik hem de psikolojik olarak pek çok değişim geçirir.

Hamilelikte yaşanan fizyolojik değişimler arasında genital organlarda da değişim gözlenir. Hamileliğin ilk aylarında genital bölgede kanlanma artışı sonrası rahim ve rahim ağzında yumuşama meydana gelir. Vajina da renk değişikliğive vajinal akıntıda artış olur.  Bu yüzden hamilelikte cinsel ilişki çoğu kişide acı vermez. Cinsel ilişki öncesinde ne ise sonrasında aynı devam eder. İlerleyen aylar boyunca istek artışlarında değişiklikler görülebilir .

Hamilelikte Cinsellik Güvenli Olur mu?

Hamilelikte cinsellik diğer zamanlarda olduğu gibi son derece normaldir. Hamile olan anne adayının herhangi bir sağlıksal sorunu yok ise cinsel yaşamları aynen devam eder.  Fakat anne için erken doğum riski, plesenta ile ilgili sorunlar örneğin aşağıda olmasından dolayı kaynaklanan kanamalar gibi sorunlar var ise sakıncalı olabilir. Aynı zamanda düşük riski olan hamileler içinde risk olabileceğinden sakıncalı olabilir.

Fakat yukarda belirtilen riskler anne adayı için söz konusu değilse hamilelikte cinsel ilişki devam edebilir. Fakat anne adayında hamilelik süreci ilerledikçe cinsel istek azalabilir. Hamileliğin ilk 3 ayı tüm anne adayları için düşük riski içerir.  Bu yüzden doktorunuza danışmanız çok önemlidir. Daha sonraki 3 ayda anne adayı hamilelik sürecine alışır ve cinsel istek artışı yaşayabilir. Hamilelikte cinsellik acı vermez. Daha önce böyle bir problem yaşayanlar acı hissedebilir. Fakat bu hamileliğe bağlı bir acı değildir.  Bu konu ile ilgili bir uzmana danışmakta fayda vardır.

Hamilelikte Cinsel İlişki Sırasında Acı ve Kanama Olursa

Hamilelikte cinsel ilişki sırasında acı ve kanama olursa mutlaka uzman bir doktora başvurmanız gerekir. Her ne kadar hamilelikte cinsel ilişki sırasında diğer zamanlarda olduğu gibi devam etse de bazı sıra dışı durumlarda meydana gelebilir. Hamilelik süreci herkes için farklı bir şekle geçebilir. Eğer hamilelikte ilişki sırasında acı ve kanama oldu ise riskli bir durumda olabilirsiniz.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.