Hamilelikte Beslenme ve Önemi

Hamilelikte Beslenme ve Önemi

0 202

Hamilelikte Beslenme ve Önemi

Hamilelikte beslenme, gebe olmayan kadınlara oranla daha dikkatli olunması ve daha özenli davranılması gereken bir durumdur. Bu dönemlerde anne adaylarının vücut gereksinimlerinin oldukça artmış olduğu görülmektedir ve bu gereksinimler karşılanmalıdır.

Hamilelikte Beslenme ve Önemi
Hamilelikte Beslenme ve Önemi

Kadınların vücut gereksinimlerini karşılamaları için doktor tavsiyeleri almaları ve diyetisyenler yardımı ile kişiye özel diyetler hazırlanmalıdır. Günlük olarak alınması gereken kalorilerin hesaplanması gerekmektedir. Bunun sonucunda gereksiz veya fazla beslenmelerden kaçınılmış olacak ve gerektiği kadar besin alınmış olacaktır.

Gereğinden az besin alınması, hamilelikte bebeğin gelişmesinde yavaşlamalara neden olacaktır. Gereğinden fazla alınması ise gebelik sürecinde alınan kiloları artırırken buna bağlı olarak da gebelikte görülen şeker hastalığının oluşmasına sebep olacaktır.

Hamilelikte Beslenmede Yapılan Yanlışlar

Hamilelikte beslenme için bilinmesi gereken birçok unsur bulunmaktadır. Bunlar hangi besinin ne kadar alınması gerektiğidir. Gebelerde bilinmesi gerekenlerin en başında ne yediğinden çok ne kadar yediğin önemlidir. Gereksinimin karşılanacağı kadar yemek esas olandır. Ancak aşerme dönemlerinde bu durum yeteri kadar sağlanamamaktadır.

Hamileliğin ilk aylarında görülen bulantı ve kusmalar ve tiksinmelerin olması durumunda beslenme alışkanlıkları da değişmektedir. Bu dönemlerde annelerin bol sıvı tüketmeleri ve yemek yemeyi asla ihmal etmemeleri gerekmektedir. Yemeklerin az ama sık sık tüketilmesi desteklenmelidir. Sağlı veya sulu besinler yerine daha çok ızgara ve haşlama türü besinlerin tüketimi sağlanmalıdır. Böylece bu dönemlerde de yeme içme ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılanması sağlanacaktır.

Hamilelikte Beslenmede Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamilelikte beslenme konusunda dikkat edilmesi gereken unsurlar bulunmaktadır. Şu ana kadar bahsedilmiş olan vücut gereksinimlerinin karşılanmasının yanı sıra hangi besinlerin ne kadar tüketilmesi de oldukça önemlidir.

Gebelik sürecinde tüketilmiş olan çikolataların kilo verici olduğu düşünülse bile gebelik zehirlenmesini en aza indirdiği kanıtlanmıştır. Bu nedenle gebelikte çikolata tüketiminin hiçbir zararı bulunmamaktadır. Anne adaylarının çay, kahve, bitki çayı gibi ürünleri olabildiğince az tüketmeleri ve ilk aylarda bitki çaylarını kesinlikle kullanmamaları gerekmektedir. Annelerin salatalar için tercih ettikleri zeytinyağlarını diğer yağlar ile karıştırarak kullanmaları gerekmektedir. Bunun yanı sıra dikkat edilmesi gereken bir diğer özellik ise tuz miktarının azaltılmasıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.