Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır?

0 225

Hamilelikte Beslenme

Hamilelikte beslenme süreci hem anne için hem de bebek için oldukça önemli ve hassas konulardan biri olmaktadır. Sağlıklı bir hamilelik sürecinde annenin 7 ile 15 kilo arasında gelişim göstermesi gerekmektedir. Ancak alınan bu kiloların miktarı kadar da nasıl ve ne şekilde alındığı da oldukça önemli olmaktadır. Bununla birlikte ise beslenme sürecinde tüketilen gıdaların anne karnında ne denli etki ettiği de büyük önem taşımaktadır. Bu yüzden de annenin hamilelik esnasında her besini tüketmemesi ve sağlıklı olarak gözüken besinleri de doğru bir şekilde tüketmesi gerekmektedir.

Hamilelikte Tüketilmesi Gereken Gıdalar

Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır?
Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Hamilelik sürecinde bebek rahim içerisinde gelişim göstermektedir. Sağlıklı bir şekilde bu süreci tamamlaması için ise yüksek protein içerek ürünleri annenin düzenli aralıklar ve doğru porsiyonlar ile tüketimini sağlamalıdır. Protein içeren besinler ise yumurta, süt, tavuk veya yoğurt gibi ürünler olmaktadır.

Hamilelikte beslenme esnasında bebeğin hem bedenen hem de zihinsel olarak sağlıklı bir şekilde gelişebilmesi için içerisinde folik asit bulunan besinleri de tüketmesi gerekmektedir. Folik asiti içerisinde yüksek bir miktarda bulunduran besinler ise ceviz, ıspanak, kuru fasulye ve buğday gibi ürünler olmaktadır.

Bebeğin zihin ve beden gelişimi gibi kemik gelişimi de oldukça önemli olan konular arasında yerini almaktadır. Bundan dolayı da abartıya kaçmadan süt ve süt ürünleri düzenli aralıklar ile tüketilmesi gerekmektedir. Böylelikle tüketilen besinlerin içerisinde bulunan kalsiyum ile kemik gelimini sağlanmaktadır.

Hamilelikte Tüketilmemesi Gereken Gıdalar

Hamilelikte beslenme esnasında sağlıkla olarak gözüken birçok besin olsa da doğru tüketilmemesi durumunda hem anneye hem de bebeğe büyük bir oranda tehlikeye sokmaktadır. Bu besinler ise şunlardan oluşmaktadır;

-Az pişmiş yumurta

-Pastorize edilmemiş tüm süt ve süt ürünleri

-Az pişmiş et, tavuk veya balık eti

-Sakatat olarak geçen bütün besinler

-Konserve olarak marketten alınacak besinler

Bu ve bunun gibi besinler bebeğe ve anneye yarardan çok zarar vermektedir. Yanlış beslenme ise bebeğin gelişimini olumsuz yönde etkilemekte, düşüklere neden olmakta veya erken doğumlara sebebiyet vermektedir. Bu yüzden de büyük bir önem taşımaktadır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.