Hamilelikte Beslenme

Hamilelikte Beslenme

0 256

Hamilelikte Beslenme

Hamilelikte beslenme hem anne adayı hem de bebek için oldukça önem taşıyan bir durumdur ve bu durum anne adaylarının sadece hamileliklerinde önemli olan bir durum değildir. Hamilelikte beslenmenin dikkat edilip edilmemesi hali anne adayının doğumundan sonraki emzirme sürecini de etkileyen bir durumdur. Bu yüzden de anne adaylarının hamileliklerinde beslenmelerine dikkat etmeleri gereklidir.

Hamilelikte Beslenme
Hamilelikte Beslenme

Hamilelikte beslenmeye önem verilmesi gerektiği herkes tarafından bilinmektedir fakat bu aşamada anne adaylarının yalnız bırakılmamasının da bilinmesi gereklidir. Yani baba adaylarının da anne adaylarının beslenebilmesi için imkan sağlaması gereklidir. Bunun yanında ise doktorların ve ebelerin de anne ve baba adaylarına destek vermeleri ve özel durumlar halinde de anne adayının hamilelikte nasıl beslenmesi gerektiği hakkında bilgi vermeleri gereklidir.

Hamilelikte Beslenmenin Önemi

Hamilelikte beslenme anne adaylarının hem kendileri hem de doğacak bebeklerinin sağlığı için dikkat edilmesi gereklidir. Bu sürecin ise iyi bir şekilde değerlendirilmesi ile hem bebek hem anne sağlıklı olacaktır. Bunun yanında ise sağlıklı doğan bebeklerin doğumdan sonraki beslenmeleri de olumlu yönde etkilenecektir. Bu dönemde beslenmeye dikkat edilmesi halinde ise aşağıda verilen sorunlar ve riskler daha aza inecektir.

·         Erken doğum

  • Fetal gelişme geriliği
  • Geç doğum
  • Preeklemsi
  • Anemi
  • Ödem gestasyonel diyabet

Yukarıda sayılan durumların oluşmaması için anne adaylarının çevresinde bulunan kişiler tarafından desteklenmesi gerekmektedir. Özellikle mide bulantısı yaşadığı ve kokulara hassas olduğu dönemlerde anne adayının beslenmesi için gerekli olan besinlerin temin edilmesi gereklidir.

Hamilelikte Yenilmesi Gereken Besinler

Hamilelikte beslenme kavramının ne kadar önemli olduğuna özellikle yukarıdaki verilen başlıkta değinilmiştir. Bu yüzden de akıllara gelen ilk soru “Hamilelikte nasıl beslenmeliyim?” olmaktadır. Anne ve baba adaylarının sorduğu bu sorunun cevabına aşağıda yer verilmiştir:

  • Demir mineraline olan ihtiyaç için anne adaylarının yeşil yapraklı sebzeler, et ve bakliyatlar tüketmesi gereklidir.
  • Protein ihtiyacının karşılanması için balık, yumurta, tavuk, soya ve bakliyat gibi besinlerin alınması gereklidir.
  • Günde en az 5 porsiyon meyve ve sebze tüketilmesi gereklidir.
  • Kalsiyum ihtiyacının karşılanması için süt ve süt ürünleri tüketilmesi gereklidir.
  • Karbonhidrat ihtiyacı için ise ekmek, pirinç, patates gibi besinlerin alınması gereklidir.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.