Hamilelikte Bebeğin Cinsiyeti Değişir Mi?

Hamilelikte Bebeğin Cinsiyeti Değişir Mi?

0 188

Hamilelikte Bebeğin Cinsiyeti Değişir Mi?

Hamilelikte bebeğin cinsiyeti değişir mi sorusu ebeveynler tarafından merak edilir. Cinsiyet, yumurta ve spermin ne zaman birleşeceğini belirler. Cinsiyetin anne ve baba kromozomları tarafından belirlendiği, XX kromozomlarının kız ve XY kromozomlarının erkek olduğu bilimsel olarak açıklanmıştır. Sanılanın aksine ultrason muayenesinde kız olarak tanımlanan cinsiyet erkek olabilir. Bu yanlış anlaşılmanın tek nedeni bebeğinizin ultrasona gelmemiş olmasıdır. Genetik değişiklik yoktur. Doğru bilgi için 16 hafta sonra doktorunuza görünmeniz önerilir.

Ultrasonda Cinsiyet Yanılması Olabilir Mi?

Her insan vücudunda 46 kromozom vardır. Erkek kromozomlarından ikisi bebeğin cinsiyetini belirler. İki dişi kromozomu XX ve iki erkek kromozomu XY’dir. Cinsel ilişki sırasında, kadın kromozomunun X’i erkek sperminin X kromozomu üzerinde döllenirse, bebek spermin Y kromozomu ile birleştiğinde kız erkek olur. Bunun yanı sıra evde cinsiyet belirleme testlerinin güvenilirliği uzmanlar tarafından kabul edilmiştir. Bu oran, gebeliğin erken evrelerine göre önemli ölçüde yüksektir. Bunun avantajı ise diğer testlere göre kullanımının daha kolay olmasıdır. Ancak yine de ultrason sonuçlarına da bakmanız gerekir. Cinsiyet testi, hamile bir kadın uyandıktan sonra ilk idrarında işe yarar. Bunun için yaklaşık 10 dakika beklemelisiniz. Bu 10 dakikanın sonunda odadaki mavi erkek, turuncu veya kırmızı ise kız olduğunu gösterir.

Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?

Hamilelikte Bebeğin Cinsiyeti Değişir Mi?
Hamilelikte Bebeğin Cinsiyeti Değişir Mi?

Hamilelik sırasında, sizin ve bebeğinizin büyümesi günlük olarak sona erer. Her hafta gözle görülür değişiklikleri görebilirsiniz. Kilo alımı, kas ağrıları ve uzuvların şişmesi bu değişikliklerden bazılarıdır. Hamilelik sırasında bebeğiniz sizinle birlikte büyür ve değişir. 13. hafta sonra ise bebeğin cinsel organları oluşmaya başlar. Ultrasonik cihaz ile kafanızdaki soru işaretini giderebilirsiniz. Bu açıdan bebeğin cinsiyeti değişir mi sorusu sıklıkla sorulur. Böyle bir sonuçla karşılaşmamak için en erken 12. ve 20. haftalarda ultrasona girmeniz gereklidir. Bir bebeğin cinsiyetini belirlemenin en yaygın yolu transvajinal veya abdominal ultrasondur. Ancak ultrason muayenesi 20. haftadan sonra yapılsa bile ufak bir hata vardır. Anne rahmindeki amniyotik sıvı ve kromozomların incelenmesi cinsiyetin belirlenmesinde en doğru ve net sonuçları verir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.