Hamilelikte Baş Ağrısı

Hamilelikte Baş Ağrısı

0 204

Hamilelikte Baş Ağrısı

 

Hamilelikte Baş Ağrısı
Hamilelikte Baş Ağrısı

Hamilelikte baş ağrısı anne adaylarının yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir. Aynı zamanda anne adaylarını mutsuz da etmektedir. Bu yüzden de anne adayının baş ağrısına neden olabilecek etkenleri en aza indirmesi gereklidir.

Anne adaylarının baş ağrısına sebep olan etmenler; yorgunluk, stres, depresyon, açlık, alerjik durumlar, beslenme şekli, vücuttaki su kaybı ve hormonlardır. Bu yüzden de anne adaylarının daha sağlıklı bir gebelik geçirebilmeleri için verilen bu etmenlere dikkat etmeleri gereklidir. Özellikle stres ve beslenme şekli anne adayının müdahale edebileceği etmenlerdir.

Baş ağrısına neden olan etmenlerin iyileştirilmesinin sağlanmasında anne adayı yalnız bırakılmaması gereklidir. Özellikle anne adayının ihtiyaçlarını karşılamada zorlandığı dönemlerde anne adayına yardım edilmesi gereklidir. Özellikle anne adayının beslenmesinin sağlıklı ve dengeli olabilmesi için yardım alması gereklidir.

Baba adaylarının anne adaylarını hem psikolojik hem de beslenmesinin sağlanması için anne adayına destek vermesi gereklidir çünkü bu dönemde anne adayına baba adayı ile geçirdiği zamanlar ve baba adayının anne adayına gösterdiği ilgi çok önemli ve etkilidir.

Hamilelikte Baş Ağrısı Hangi Dönemlerde Görülür?

Hamilelikte baş ağrısı hamilelik boyunca aynı şiddette deva etmemektedir. Genel olarak ilk üç aylık periyotta ve son üç aylık periyotta görülmektedir. Bu periyotlarda karşılaşılan başağrısının şiddeti ise kişiden kişiye farklılık gösterdiği gibi anne adayının bulunduğu çevredeki faktörlere bağlı olarak da değişim göstermektedir.

Migren sık rastlanılan bir baş ağrısı sebebidir. Migrenin ise hamileliğin ikinci ve üçüncü ayında azalma gösterdiği bilinmektedir. Bu durum migreni olan anne adaylarının bu aylarını daha rahat geçirmelerini sağlamaktadır.

Hamilelikteki Baş Ağrısı İçin Alınabilecek Önlemler

Hamilelikte baş ağrısı anne adaylarının hamilelik sürecini daha zor geçirmesine neden olmaktadır. Anne adaylarının baş ağrısını yaşamlarını etkilememesi için alması gereken bazı önlemler bulunmaktadır. Alınabilecek önlemler basit olmakta birlikte iyi yönde etki gösterdikleri bilinmektedir. Bu önlemlerden bazıları aşağıdaki gibidir;

  • Az ve sık yemek yiyerek kan şekeri değerinin düzenli kalması sağlanabilmektedir.
  • Anne adaylarının sırt ve omuzlarına yapılan masajlar baş ağrısını giderebilmektedir.
  • Ilık duş anne adayının rahatlamasını ve baş ağrısının giderilmesini sağlamaktadır.
  • Baş ağrısını tetikleyecek yiyeceklerden uzak durulması baş ağrısı yaşayan anne adaylarına tavsiye edilmektedir.

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.