Hamilelik Testi

Hamilelik Testi

0 272

Hamilelik Testi

Çocuk sahibi olmak isteyen çok sayıda kişi ya da bazı gebelik belirtileri yaşayan kişilerin net bir şekilde sonuçtan emin olmak adına uyguladıkları ilk adım hamilelik testi yapmaktır. Hamilelik testlerinde öncelikle güvenilir olan testleri tercih etmek daha doğru olacaktır. Geciken adet süreçlerinde ilk başvurulan yöntem evde yapılması mümkün olan gebelik testleridir. Farklı kalite sınıflarına dahil olan çeşitli fiyat aralıklarına sahip olan gebelik testi kitleri mevcuttur. Gebeliğin belli bir süreci tamamlanmadan gebelik testleri sonuç veremeyebilir. Hamilelik testi ayrıca kan alınarak da yapılabilen bir testtir ve daha detaylı sonuçlar sunabilme imkânı verebilmektedir. Hamilelik testleri oldukça çeşitli olan ürünlerdir. Güvenilirlikleri ise, değişkenlik gösterebilmektedir.

Kan ve İdrar Tahlili ile Hamilelik Testi

Hamilelik Testi
Hamilelik Testi

Hamilelik testi, farklı yöntemler ile gerçekleştirilebilmektedir. Evde yapılabilen testler idrar ile yapılan ve evde uygulaması oldukça kolay olan kitler ile gerçekleştirilebilmektedir. Evde yapılan hamilelik testi detaylı sonuç vermemektedir. Sadece gebelik durumunun olup olmadığına dair bir ön bilgi sunmaktadır. Kan testi ya da idrar testi ile de yapılması mümkün olan hamilelik testi, hastane ve laboratuvar ortamlarında değerlendirilir ve sonuçlar detaylı olarak hamilelik şüphesi yaşayan kişi bilgilendirilir. Yapılan kan ya da idrar testleri neticesinde hamileliğin kaçıncı haftasında olduğu gibi detaylı bilgiler de belirlenebilmektedir. Ayrıca pozitif olan sonuçlar neticesinde ultrason ile de takip süreci başlamaktadır.

Test Sonuçları

Şüphe duyulan durumlar neticesinde evde ya da hastane ortamında farklı uygulamalar ile hamilelik testi yapmak mümkündür. Hastane ortamında yapılan kan ya da idrar testleri neticesinde gebeliğin kaçıncı gün ya da haftasında olduğu da belirlenebilmektedir. Pozitif test sonuçları sonrasında ise, ultrason denen sistem ile gebelik süreci takibinin yapılması mümkündür. Hamileliğin başlangıcı ile bebeğin süreçlerini tamamlayabilmesi adına anne karnında kese oluşmaktadır. Evde yapılması mümkün olan hamilelik testi kitleri ise sadece pozitif ya da negatif sonuçları göstermektedir. Bazı durumlarda ise testler hasarlı ya da geçersiz olması nedeni ile hatalı sonuçlar da verebilmektedir. Bu nedenle laboratuvar ortamında yapılan testler daha net sonuçlar sunmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.