Hamilelik Öncesi Adet Düzensizliği

Hamilelik Öncesi Adet Düzensizliği

0 186

Hamilelik Öncesi Adet Düzensizliği

 

Hamilelik Öncesi Adet Düzensizliği
Hamilelik Öncesi Adet Düzensizliği

Hamilelik öncesi adet düzensizliği yaşanmasının gebelik ile bir bağlantısı olduğu düşünülmemektedir. Kadınların gebelik yaşadıklarını anlamasının ilk yollarından biri geciken adet kanamalarıdır. Hamilelikten önce yaşanan gecikmeler, kişinin hormon dengesine bağlı olarak farklılık gösterebilmektedir. Düzensiz periyodlar bazı kişilerde hamilelik ihtimalini de olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Hamile kalmaya yakın zamanda adet düzeninde değişkenlik olması beklenmez. Fakat bazı özel hallerde kişi hamile olsa dahi adet olmaya devam edebilir. Vücut dengesi ve hormon salgılarına bağlı olarak kişiden kişiye değişkenlik gösteren adet dönemleri yaşanması doktor kontrolüne ihtiyaç duyulan hassas ve dikkat edilmesi gereken önemli bir durumdur. Doktorların doğru şekilde yönlendirmesi ve soruları net şekilde cevaplayarak hastalarını aydınlatması da özen gösterilmesi gereken bir husustur.

 

Hamilelik Belirtileri

Hamilelik öncesi adet düzensizliği yaşanması kişinin özel durumları ile ilgili olabilmektedir. Adet gecikmesi genelde hamileliğin ilk belirtisi olarak kabul edilmektedir. Farklı belirtiler ile de kendisini belli eden hamilelik süreci her kadında farklılık gösterebilmektedir. Hamileliğin ilk evrelerinde birçok farklı belirti gözlemlenebilmektedir. Mide bulantısı, aşerme , çeşitli kasılma ve kramplar yaşanması da gebelikte normal olarak kabul edilen tepkimelerdir. Her kadında farklı şekilde kendisini gösteren belirtiler herkeste aynı süreçlerde ve aynı şiddette gözlemlenemeyebilir. Hamilelik öncesinde yaşanan adet düzensizlikleri kadınların özel durum ve rahatsızlıklarının da belirtisi olabilmektedir. Adet düzeni ve yoğunluğu her kadında farklı şekillerde ve yoğunluklarda yaşanması muhtemel olarak kabul edilen durumlardır.

 

Hamilelik ve Dış Gebelik

Hamilelik öncesi adet düzensizliği yaşanması doktorlar tarafından hamilelik ile ilgisi olmayan çeşitli nedenler ile anlatılmaktadır. Farklı yaş gruplarındaki kadınların fizyolojik, bedensel yapıları arasındaki çok sayıdaki değişkenler de adet düzenlerinde etkili olabilmektedir.Dış gebelik olarak bilinen yalancı gebelik durumunda da adet gecikmesi gibi hamilelik belirtilerinin gözlemlenmesi muhtemeldir. Laboratuvar ortamlarında yapılacak olan testler ile daha net ve kesin sonuçlar alınabilmektedir. Güvenilir ve işinin ehli olan doktorların yardımı ile süreçler daha kolaylıkla atlatılabilmektedir. Kadınların yaşanan farklı fizyolojik ve bedensel değişiklikleri neticesinde işin uzmanı olan kişilerden yardım alması çok daha sağlıklı sonuçlar için oldukça önemlidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.