Hamilelik Hesaplama  

Hamilelik Hesaplama  

0 214

Hamilelik Hesaplama  

Hamilelik hesaplama anne ve baba adayları için önemlidir çünkü anne ve baba adaylarının bebekleri için hazırlık yapmaları gerekmektedir. Yapacakları hazırlıklar için de bebeğin ne zaman doğumunun gerçekleşeceğini bilmeleri gereklidir. Bunun yanında kendilerini psikolojik açıdan hazırlayabilmeleri için de hamilelik sürecini takip etmeleri ve hamileliğin hangi süreçte olunduğunun bilinmesi gereklidir.

Hamileliğin hesaplanmasında farklı birçok yöntem kullanılmaktadır ancak bu yöntemlerin hepsinin güvenilir olduğu söylenememektedir. Bu yüzden de bazı yöntemler daha ilkel olduğu ve net sonuç veremediği için kullanılmamaktadır.

Hamilelik Hesaplama Yöntemleri

Hamilelik hesaplama yöntemleri farklı şekillerde yapılabilmektedir ancak oluşturulmuş bu yöntemlerin hepsindeki ortak amaç hamileliğin hangi süreçte olduğunu anne ve baba adayına haber vermektir. Bunun yanında hamileliği takip eden doktor için de hamileliğin süresi önemlidir çünkü doktor yapması gereken bazı müdahale ve testleri belirli gebelik aylarında yapmaktadır.

Hamilelik döneminin hesaplanmasında kullanılan yöntemlerden birisi anne adayının rahminin tepe noktasında yer alan bölümün hesaplanmasıdır. Bu yöntem sık kullanıldığı için çoğu kişi tarafından bilinmemektedir. Ayrıca hamilelik hakkında detaylı bilgi vermediği için de çok tercih edilmediği bilinmektedir.

Hamileliğin hesaplanmasında en sık kullanılan yöntem anne adayının son adet tarihi ile yapılan hesaplamadır. Bu yöntemde adet tarihinin net bir şekilde bilinmesi gereklidir çünkü normla gebelik süresi 280 gün olduğu için verilen son adet tarihinin üzerine 280 gün eklenip hesaplama yapılabilmektedir.

Yapılan hesaplamalarda ise hamileliğin hafta olarak hesaplanması tavsiye edilmektedir çünkü hafta olarak hesaplanmasının daha güvenilir olduğu düşünülmektedir.

Hamilelik Hesaplamasının Önemi

Hamilelik hesaplama her yönden yapılması gereken bir hesaplamadır. Yapılan bu hesaplama ile anne ve baba adayı doğacak olan bebekleri için gerekli gördükleri zamanda hazırlık yapmaya başlayabileceklerdir. Bunun yanında annen ve baba adayının kendilerini psikolojik olarak hazırlayabilmeleri için de önemli bir uygulamadır.

Hamileliğin belirli dönemlerinde testler yapılıp belirli bir dönemden sonra ise gerekli olan vitamin ilaçları verilmektedir. Bunların hepsinin ise belirli dönemlerde yapılması gerekmektedir. Yapılan hesaplamalar sayesinde ise anne adayı ve bebeğe yapılması gerekli olan işlemler zamanında yapılabilmektedir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.