Hamilelik Döneminde Yapılan Testler  

Hamilelik Döneminde Yapılan Testler  

0 330

Hamilelik Döneminde Yapılan Testler  

 

Hamilelik Döneminde Yapılan Testler
Hamilelik Döneminde Yapılan Testler

Hamilelik döneminde yapılan testler hem anne adayının kendi sağlığını koruması ve herhangi bir riskli durumda önlem alınması için hem de bebeğin sağlığı hakkında bilgi almak ve riskli durumlarda erkenden önlem alabilecek için yapılan testlerdir. Bu testler bebekte olabilecek down sendromu hakkında bilgi verebildiği gibi nörolojik anlamda oluşabilecek problemler hakkında da bilgi vermektedir.

Hamilelik Döneminde Yapılan Testlerden Edinilen Bilgiler

Hamilelik döneminde yapılan testler belirli dönemlerde yapılarak bebeğin durumunu hakkında anne ve baba adayının bilgilenmesini ve oluşabilecek riskli durumlarda önlem alınmasını sağlamaktadır. Bu yüzden de hamilelik dönemine özgü yapılan bu testlerin yapılması tavsiye edilmektedir.

Hamilelik döneminde yapılan testlerin başında gebelik testi gelmektedir. Bir diğer adı ile Beta hCG testidir. Bu test ilk yapılması gereken ve gebeliğin gerçekten var olup olmamasının anlaşılmasını sağlamaktadır. Bunun yanında gebeliğin dış gebelik ve rahim içi gebelik olup olmamasına karar vermeyi sağlamaktadır. Yapılan bu testin ise ultrasonografi ile desteklenmesi de gerekmektedir.

Yapılması gereken testler arasında ikili testler de bulunmaktadır. Bu testlerde bebeklerde kromozomla ilgili bir farklılığın olup olmamasına bakılmaktadır. Özellikle down sendromu karşılaşılan kromozom farklılıklarından biridir. Bu testin yapılacağı gün ise aynı zamanda ultrasonda bebeğin burun kemiğinin olup olmadığı, ense kalınlığı veya kardiyak bir bozukluğun olup olmadığına da bakılmaktadır.

Hamilelikte yapılması gereken testler arasında üçlü ve dörtlü tarama testleri debulunmaktadır. Bu testlerde ile bebekte oluşabilecek kromozom anomalileri ve nöral tüp defektinin olup olmamasına bakılmaktadır.

Hamilelik Dönemindeki Testler Ne Zaman Yapılır?

Hamilelik döneminde yapılan testler bebekte oluşabilecek sorunların olup olmaması yönünde anne ve babaya bilgi vermektedir ve belirli zamanlarda yapılması gerekmektedir. Bu testler arasında bulunan gebelik testi annenin hamilelik belirtilerini taşıdığını düşünmesinden sonra yapılmalıdır. İkili tarama testleri ise hamileliğin 11- 14. haftaları arasında yapılmaktadır. Üçlü ve dörtlü tarama testleri ise hamileliğin 16- 30. haftalarında yapılmaktadır.

Hamilelikte yapılan testlerin dönemleri belirlidir. Bu yüzden de bu dönemlerin kaçırılması halinde testler yapılamamaktadır çünkü yapılan testler salgılanan hormonlara göre yapılmaktadır. Hamilelikte salgılanan hormonlar ise farklı dönemlerde artıp azaldığı için anne adaylarının bu dönemleri kaçırmamaları tavsiye edilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.