Hamilelik Dışında Süt Gelmesi

Hamilelik Dışında Süt Gelmesi

0 189

Hamilelik Dışında Süt Gelmesi

 

Hamilelik Dışında Süt Gelmesi
Hamilelik Dışında Süt Gelmesi

Hamilelik dışında süt gelmesi, özel başka bir neden haricinde olan durumlarda kadınların prolaktin hormonu salgılaması nedeni ile yaşanmaktadır. Kadınların farklı dönemlerinde gebelik durumu yaşanmasa dahi memeden süt gelmesi gibi durumlar yaşanabilmektedir. Yaş ve hormonlara bağlı olarak nedenleri değişkenlik gösterebilmektedir. Gebelik süreci içerisinde olan kişilerde de doğumdan önce memeden süt gelme ihtimali oldukça yüksektir. Emzirme süreci bittikten sonra da her kadında farklılık gösteren zaman süreçleri içerisinde memeden süt gelmesinin devam ettiği durumlar da yaşanabilmektedir. Vücudun salgılamış olduğu hormonlar ve yoğunluk oranlarına göre memelerden süt gelmesi gibi fizyolojik reaksiyonlar görülmesi özel haller haricinde ve belirli bir süre yaşanması durumunda normal olarak kabul edilmektedir.

 

Gebelik Haricinde Yaşanan Durumlar

Hamilelik dışında süt gelmesi gibi özel durumların farklı yaş gruplarından olan kadınların yaşamış olduğu fizyolojik bir durumdur. Kadınların hormon salgılarına bağlı olarak değişkenlik gösteren bazı özel durumlar yaşanması genellikle normal olarak kabul gören bir durumdur. Yaşanan memeden süt gelmesi durumlarında kişiler endişelenmeden güvenilir bir doktora danışarak yaşanan durumun altındaki nedenler tahliller ile net bir biçimde anlaşılabilir. Doktorların yönlendirmesi ile doğru tedavi yöntemleri uygulanabilir. Genellikle zararlı bir durum olarak değerlendirilmez. Vücuttaki hormon salgısının değişmesi dışındaki nedenlere bağlı olarak yaşanan bir durum ise, güvenilir doktorların doğru şekilde yönlendirmesi ile farklı yöntemler uygulanarak tedavi edilebilir bir durumdur.

 

Süt Üreten Hormon

Hamilelik dışında süt gelmesi hormonların salgılarının değişkenlik gösteren yoğunlukları ile bağlantılıdır. Hamile olmayan bir kadının memelerinden süt gelmesi durumunu yaşayan çok sayıda kadın vardır. Farklı yaş aralıklarında görülmesi muhtemel olan bir durumdur. Bir sebep olmamasına rağmen memeden süt gelmesi durumunda doktora danışmak en doğru tercih olacaktır. Doktor muayenesi neticesinde genellikle yapılan testler sonucunda yaşanan durumun asıl nedeni anlaşılabilmektedir. Değişen hormon dengeleri ve bazı hormonların daha yoğun salgılanması neticesinde memeden süt gelmesi doğal bir sonuç olarak kabul edilmektedir. Tam olarak bu değişkenliklerin nedeni bilinemiyor olmasa da hangi hormonların salgılanması sonucunda olduğu bilinebilmektedir. Doğru sonuçlar için doktora danışmak en doğru tercih olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.