Hamilelik Belirtileri

Hamilelik Belirtileri

0 209

Hamilelik Belirtileri

Hamilelik Belirtileri
Hamilelik Belirtileri

Gebelik ilk günlerinde farkına varılması güç bir durumdur. Hamilelik belirtileri kişiden kişiye değişkenlik gösteren hallerdir. Özellikle ikinci aydan sonra mide bulantıları ve kusma oldukça sık yaşanan belirtilerdir. Hamilelik ilk olarak geciken regl dönemi ile farkına varılan bir durumdur. Hamileliğin tüm belirtileri herkeste aynı şekilde gözlemlenmez. Kişiden kişiye ve bünyeden bünyeye değişkenlik gösteren belirtiler gözlemlenmektedir. Gebeliklerde süreçler farklı belirtiler ile yaşanabilmektedir. Yaşanan süreçler ve belirtiler her kadında farklı şekillerde gözlemlenebilmektedir. Bazı kadılarda ise, herhangi bir belirti görülmeyebilir. Yani kişiden kişiye ve her hamilelikte farklı belirtiler ile yaşanan bir süreçtir. Bu nedenle hamilelik belirtileri hakkında kesin ve net yorumlar yapmak çok doğru olmamaktadır.

Hamilelik Süreçleri

Hamilelik ilk olarak geciken adet ile farkına varılan bir durumdur. Fakat, adet gecikmesi her kadında görülmeyebilmektedir. Adet düzenleri ve farklı durumların değişkenliklerine bağlı olarak kadınlarda da değişkenlik gösteren gebelik süreçleri gözlemlenmektedir. Hamilelik belirtileri, adet gecikmesi dışında bazı farklı fizyolojik ve psikolojik belirtiler ile de fark edilmektedir. Hamilelik belirtileri adet olma sürecinden önce yaşanan belirtiler ile bazı yönlerden de benzerlik gösterebilmektedir. Özellikle göğüslerde şişkinlik, kasık sancıları, vücutta şişkinlik gibi bazı adet süreci öncesi belirtiler hamileliğin de ilk belirtileri arasında yer almaktadır. Bazı kadınlarda ise, adet gecikmesi görülmeyebilir ve hamilelik geç farkına varılan bir durum olma özelliği gösterebilmektedir.

Hamilelikte Fiziksel Değişimler

Hamilelik süreçleri üçer aylık periyotlar olarak ele alınmaktadır. İlk üç ay, orta üç ay ve son üç ay olarak ele alınmaktadır. Her süreçte farklı belirtiler ve değişimler yaşanabilmektedir. Mide. Bulantıları ve kusmalar genellikle ilk periyotlarda yaşanmaktadır fakat, bazı bünyelerde son aylara kadar da bulantı ve kusma gibi belirtiler görülebilmektedir. Hamileliğin genelde en rahat süreci ikinci üç aylık periyotta yaşanmaktadır. Üçüncü üç aylık periyotta ise hem kilo alımı nedeni ile daha ağır ve ağrılı bir süreç yaşanmaktadır hem de yaklaşan doğum süreci nedeni ile farklı ağrılar ve kramplar yaşanması mümkündür. Her kadında farklı hamilelik belirtileri gözlemlenmesi mümkündür.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.