Hamileliğin İlk Aylarında Nelere Dikkat Edilmeli?

Hamileliğin İlk Aylarında Nelere Dikkat Edilmeli?

0 191

Hamileliğin İlk Aylarında Nelere Dikkat Edilmeli?

Hamileliğin ilk aylarında nelere dikkat edilmeli sorusu anne adayları için önemlidir. Hamilelik hassas bir dönemdir ancak özellikle ilk aylarda daha dikkatli olmalısınız. Çünkü ilk dönem bebeğin vücut organlarının en eksiksiz olduğu dönemdir. 1. haftadan 12. haftaya kadar olan haftalık gebelik programı ile tutarlı olan bu süreçte bebek dış etkenlere yüksek oranda maruz kalır. Şiddetli maruz kalma, bebeklerde doğum kusurlarına bile neden olabilir. Bu nedenle hamileliğin ilk birkaç ayında hamilelerin dikkat etmesi gereken çok az detay vardır.

Hamilelikte Uzak Durulması Gerekilenler

Hamileliğin İlk Aylarında Nelere Dikkat Edilmeli?
Hamileliğin İlk Aylarında Nelere Dikkat Edilmeli?

Gebelerin beslenmesi doktorun gözetimi ile şekillenir. Her hamile kadının diyeti kendine özgü olmalıdır. Bununla birlikte, hamilelik sırasında bazı yiyecekler önerilmemektedir. Bu yiyecekler, bebeklere ve annelere zarar verebilecekleri için hamilelik sırasında yasaklanmış yiyecekler kategorisine girer. Fazla kafein annede kaygı ve huzursuzluğa neden olur. Ayrıca kalp atış hızınızın artması çarpıntılara neden olabilir. Alkol ve tütünün yanı sıra ödem oluşturan bitki çayları da kara listeye alınır. Bu çaylar özellikle ilk iki ayda düşük yapma riski altındadır. Sucuk ve sosis gibi çiğ et ürünleri de bakteri içerebilecekleri için önerilmez. Bunun yanı sıra marulu iyice yıkamazsanız bebeğiniz bakterilere maruz kalabilir. Yıkanıldığından emin değilseniz, dışarıda salata yemeniz önerilmez. Midye, karides ve kalamar gibi bazı deniz ürünlerini tüketmemeniz gerekir. Ancak balık temel bir besindir ve çok değerlidir. Tabii ki bol şerbetli tatlılar ve kekler anneler ve bebekler için uygun değildir. Aynı zamanda takviyeler ve ilaçlar alırken doktora danışmak zorunludur. Yapay tatlandırıcılar ve paketlenmiş gıdalar da önerilmez.

Hamileyken Yapılmaması Gerekenler

Hamileliğin ilk aylarında nelere dikkat edilmeli sorusu bebeğiniz ve sizin için önemlidir. Bu açıdan aşağıdaki maddeleri yapmamanız gerekir.

  • Uyurken yüzüstü yatmamalısınız.
  • Yorucu sporları veya sıkı çalışmayı bırakmalısınız.
  • Hamamlar, saunalar ve kaplıcalar gibi aşırı sıcak alanlardan kaçınmalısınız.
  • Esneme tehlikeli olabilir.
  • Ağır nesneleri kaldırmamalısınız.
  • Hamilelik sırasında stresli bir ortamda bulunmamaya dikkat etmelisiniz.
  • İşiniz sonucunda radyasyon, kömür tozu veya kimyasal maddelere maruz kalırsanız bu süreçte mutlaka bilgilendirilmeli veya bu ortama girmemek için çalışma şeklinizi değiştirmelisiniz.
  • Uzun süre araba kullanmamalısınız.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.