Hamileliğin İlk Aylarında İlişkiye Girmek Sakıncalı Mı?

Hamileliğin İlk Aylarında İlişkiye Girmek Sakıncalı Mı?

0 180

Hamileliğin İlk Aylarında İlişkiye Girmek Sakıncalı Mı?

 

Hamileliğin İlk Aylarında İlişkiye Girmek Sakıncalı Mı?
Hamileliğin İlk Aylarında İlişkiye Girmek Sakıncalı Mı?

Hamilelikte ilk aylarda cinsel ilişkiye girmek birçok kişinin korktuğu ve çekindiği bir durum olmaktadır. Ancak günümüzde bu alanda yapılan çalışmaların her geçen gün artması ile ortaya çıkan sonuçlarda anne karnındaki bebeğin herhangi bir şekilde etkilendiğine dair bir kanıt ortaya çıkmamıştır. Bu yüzden de sorun teşkil etmemektedir.

Kadınların hamile kalması sonucunda hormon seviyelerinin artması ile cinsel isteklerinde de artış olmaktadır. Ancak rahim ağzının genişlemesinden dolayı ilişki esnasında ağrı veya acı çekme ihtimalleri oldukça yüksek olmaktadır. Bu gibi durumlarda ise eşlerin daha dikkatli olması gerekmektedir.

Hamilelikte Ne Zaman Cinsel İlişkiye Girmek Bırakılmalı?

Hamilelik sürecinin öğrenilmesi ile kadınların birçoğu bebeğine bir şey olacağı düşüncesi ile cinsel ilişkiden kaçınmaktadır. Ancak kadının daha öncesinde vajinal kanaması, düşük tehlikesi veya riskli gebelik gibi durumlarının söz konusu olmaması durumunda hamilelikte ilk aylarda cinsel ilişkiye girmek sorun teşkil etmemektedir. Ancak sağlıklı bir çocuk ve gebe gelişimi olması durumunda doğuma 4 hafta kala ilişkiye girilmemesi gerekmektedir. Bunun sebebi ise kadının bedeninde kasılmaların ortaya çıkabilmesi ve daha sonrasında ise istenmeyen bir şekilde erken doğumun başlamasına yol açabilmektedir.

Cinsel ilişki oldukça yüksek tehdit içermesinden dolayı anne bebek sağlığını takip eden uzman ile görüşmek ve bu konuda detaylı bilgi almak oldukça önemli olmaktadır. Çünkü her beden hamilelik sürecinde kendine özel tepkiler göstermesinden kaynaklanmaktadır.

Hamilelikte Korunma Yöntemleri Nelerdir?

Hamilelikte ilk aylarda cinsel ilişkiye girmek ne kadar sorun teşkil etmese de genitalenfeksiyonlardan kaçınılmak veya diğer risklerden uzak durmak için ilişki esnasında korunmak gerekmektedir. Korunma yöntemleri arasında bilinen en iyi yöntem prezervatif olmaktadır. Bunu kullanmak istemeyen erkekler için ise kadın kondomları da bulunmaktadır.

Hamilelik sürecinde herhangi bir doğum kontrol hapı kullanılması sakıncalı olmasından dolayı genellikle korunma yöntemlerini erkeklerin alması gerekmektedir. Alınması istememesi durumunda ise spiral gibi rahim içi araçlar kullanılarak hem bebeğin hem de annenin herhangi bir risk ile karşı karşıya kalmadan bu sürecin en sağlıklı şekilde sonlanması için önlemlerin alınması gerekmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.