Hamileliğin İlk Aylarında İlişkiye Girmek Sakıncalı Mı?

Hamileliğin İlk Aylarında İlişkiye Girmek Sakıncalı Mı?

0 159

Hamileliğin İlk Aylarında İlişkiye Girmek Sakıncalı Mı?

Hamileliğin İlk Aylarında İlişkiye Girmek Sakıncalı Mı?
Hamileliğin İlk Aylarında İlişkiye Girmek Sakıncalı Mı?

Hamileliğin ilk ayları olarak bilinen ilk 3 ayda bebeğin anne rahmine tutunması ve burada büyümeye başlaması gibi oldukça hayati olaylar gelişmektedir. Bundan dolayı bu dönemde yaşanacak olaylar düşme gibi istenmeyen sonuçlar ortaya çıkarabilmektedir. Hamilelikte ilişki yaşamak isteyen pek çok partner bu ilişkinin anne veya çocuk açısından zararlı olup olmadığını merak ediyor. Hamileliğin ilk aylarında oldukça yüksen olan bu düşük yaşanabilme oranından dolayı yorucu fiziksel aktiviteler anne adayları için önerilmemektedir. Bu dönemde cinsel ilişkinin yanı sıra ağır sporlardan ve ani sıcaklık değişimlerinden uzak durulması gerektiği de uzmanlar tarafından belirtilmektedir.

Hamilelikte Cinsel İlişki Kaçıncı Aya Kadar Devam Etmeli

İlk 3 aylık sürecin atlatılmasının ardından anne vücudunda artmaya başlayan hormonlar ile birlikte cinsel ilişki isteği de artmaktadır. Bu noktada çiftlerin doktorlarından onay aldıktan sonra kadının çok yorulmayacağı ve zorlanmayacağı bir pozisyonda cinsel ilişkiye girebileceği belirtilmektedir. Hamilelikte ilişki 3 aydan başlayarak son aya kadar devam edebilir. Ancak annenin vücudunda meydana gelen fizyolojik ve psikolojik değişiklikler göz önünde bulundurularak partnerlerin birbirlerine anlayış göstermeleri büyük önem taşımaktadır. Hamileliğin son ayında ise erkek cinsel organının salgıladığı bir salgıdan dolayı erken doğumun yaşanabileceği belirtilmektedir. Bu son bir aylık süreçte cinsel ilişkiye girilmemesi uzmanlar tarafından hem annenin hem de bebeğin sağlığının korunması açısından önerilmemektedir.

Hamilelikte Hangi Durumlarda Cinsel İlişkiden Kaçınılmalı?

Daha önce hamilelik geçirip düşük yapan kadınlarda cinsel ilişki ilk 2 aydan sonra doktor tarafından kısıtlanabilmektedir. Hamilelikte ilişki yaşamak özellikle ilk aylarda düşük riskini belli oranda artırdığı için uzmanlar daha önce düşük geçmişi olan kadınlara ilk 2 aydan sonra cinsel ilişkiyi yasaklayabilmektedir. Bunun yanı sıra erken doğum tehlikesi olan veya vajinal kanama yaşayan kadınların da bu dönemde cinsel ilişkiye girmeleri önerilmemektedir. Son olarak riskli gebelik olarak tanımlanan gebeliklerde cinsel ilişki yaşanması hem annenin hem de çocuğun sağlığı açısından tehlikeli sonuçlar doğurabilmektedir. Uzmanlar bu gibi durumları olan çiftlerin hamilelik süresince cinsel ilişkiden uzak durmaları konusunda uyarıda bulunmaktadır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.