Hamilelerin Yolculuk Yapması

Hamilelerin Yolculuk Yapması

0 172

Hamilelerin Yolculuk Yapması

 

Hamilelerin Yolculuk Yapması
Hamilelerin Yolculuk Yapması

Hamilelerin yolculuk yapması hakkında öncelikle doktora danışılması her zaman en doğru olan seçenektir. Hamilelerin yolculuk yapması ile ilgili şartlar ve dikkat etmesi gerekenler hava ve kara yolculuğuna göre değişkenlik gösterebilmektedir. Öncelikle doktoruna danışarak yolculuk yapabilmesi mümkün olan çok sayıda hamile kadın vardır. Özel bir durum ya da hal içermeyen hamileliklerde yapılan yolculuklarda herhangi bir sakınca görülmemektedir. Her kadının hamilelik süreci birbirinden farklı olabilir. Bu nedenle de yolculuk yapması gereken kişilerin sağlık sorunları yaşamıyor olması önemlidir. Yapılan yolculuk süresince hamile olan kişi hareketsiz kaldığı için kasılmalar ve ağrılar yaşama ihtimali oldukça yüksek olmaktadır. Özellikle yapılan kara yolculuklarında hamile olan kişi için düzenli aralıklarla mola verilmesi ve anne adayının kısa yürüyüşler yapmasına olanak sunmak oldukça önemlidir.

 

Hamilelikte Yolculuk Hakkında

Hamilelerin yolculuk yapması, genel görüşe göre yaklaşık olarak gebeliğin 36. haftasına kadar yapılabilir yönündedir. Her hamilelikte farklı durum ve riskler olması göz önünde bulundurularak doktor izni ile yolculuk yapılmasında sakınca görülmemektedir. Özellikle ilerleyen gebelik haftalarında uçak ile yolculuk riskli olarak görülmektedir. Uçak ile yolculukta yükseklik ve basınç hamilelik yaşayan bedeni yorabilir ve farklı risklere neden olabilir. Bu nedenle ilerleyen haftalarda yaşanan gebeliklerde yolculuk yapılması gerektiğinde kişilerin hekimlerinden onaylı izin alması gerekliliği aranmaktadır. Doğru olarak görülen ise 30. haftadan sonra doğum ihtimali arttığı için anne adaylarının özenli davranmasında hem kendisi hem de bebeğin sağlığı göz önünde bulundurulmalıdır.

 

Hamilelikte Yolculuk Riskleri

Hamilelerin yolculuk yapması, acil durumlarda yapılması gereken bir eylem olarak görülmektedir. Yapılacak olan yolculuğun hava, kara, deniz yolculuğu olmasına göre tepkiler ve riskler değişkenlik gösterebilmektedir. Yapılan yolculuklarda ani fren gibi riskler de anne için zorlayıcı olabilmektedir. Hamilelikte yapılan yolculuklarda öncelikle doktora danışılması son derece önemlidir. Hamileliğin ilk aylarında da normalden farklı bir hamilelik süreci yaşanıyorsa dikkat edilmesi önemlidir. Yaşanan ani kasılmalar ya da farklı durumlar yolculuk yapıldığında daha da zorlu bir hal alabilir ve erken doğum riski ile sorunlar yaşanabilir. Bu nedenle de mecburiyet olmayan durumlarda hamile kişilerin yolculuk yapmaması daha doğru bir karar olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.