Hamileler Yolculuk Yapabilir Mi?

0 179

Hamileler Yolculuk Yapabilir Mi?

Hamilelikte yolculuk birçok kadın tarafından merak edilen bir sorun olmaktadır. Güvenli olarak gözükse de içerisinde birçok risk barındıran bu seyahatler nasıl ve ne zaman yapılacağı oldukça önemli olmaktadır. Gebe bir kadının rahat bir şekilde yolculuk yapabilmesi için 14 ve 28. Haftalar arasında yapılması beklenmektedir. Ancak 36. Haftasına kadar bir kadının yolculuk etmesinde sakınca bulunmamaktadır. Sakınca durumları ise kadının sağlıklı bir gebelik geçirmesi ve bebeğin gelişiminin normal seyrinde devam etmesi ile yapılması gerekmektedir.

Hamilelikte Yolculuğa Çıkılmadan Önce Yapılması Gerekenler

Hamilelikte yolculuk yapılabilmektedir ancak yola çıkılmadan yapılması gereken işlemler bulunmaktadır. Bunlardan ilki kadın doğum uzmanında izin alınması gerekmektedir. Doğum zamanına yakın bir süreç olması durumunda ise tarih alınması ve her riske karşı önlem alınması gerekmektedir. Düzenli olarak kullanılacak bütün ilaçların yedekleri ile alınması ve küçük de olsa bir ilk yardım kitinin yanında bulundurulması gerekmektedir.

Seyahat esnasında çok stres altında olunması durumunda ise hem gidilecek yerde hem de yol üstündeki hastanelerin ne kadar uzakta olunduğunu bilmek sakinleşmeyi sağlamaktadır. Bununla birlikte de seyahatlere tek başına çıkmak yerine yanınızda güvendiğiniz biri ile çıkmak her zaman daha güvende hissetmenizi sağlamaktadır.

Hamilelikte Yoldayken Tıbbi Yardım Gerektirecek Durumlar Nelerdir?

Hamilelikte yolculuk yapılırken birçok farklı risk ile karşı karşıya kalmak mümkün olmaktadır. Ancak oluşabilecek bazı durumlarda hamilelerin kesinlikle tıbbi bir yardım alması gerekmektedir. Bu durumlar ise şunlardan oluşmaktadır;

-Suyun gelmesi. Bu gibi durumlarda en yakın hastaneye gidilmesi gerekmekte veya ambulans çağırılması gerekmektedir.

-Vajinal kanamanın oluşması ve vajinal ağrıların ortaya çıkması.

-Pelvik ya da alt karın bölgelerinde düzenli bir şekilde oluşan ağrı veya kasılmalar.

-Baş ağrısının şiddetlenmesi ve devamında gelen bulanık görme yetisinin ortaya çıkması.

-Yüzlerde veya ellerde şişmelerin bir anda ortaya çıkması.

-Baş ağrısı ile birlikte gözlerde kırmızı noktaların ortaya çıkması.

-Ağır bir kusma veya ishal durumu ile karşı karşıya kalınması durumunda hem bebeğin hem de anne sağlığı için hızlı bir şekilde tıbbi bir yardım alınması gerekmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.