Hamileler Spor Yapabilir Mi?

Hamileler Spor Yapabilir Mi?

0 187

Hamileler Spor Yapabilir Mi?

 

Hamileler Spor Yapabilir Mi?
Hamileler Spor Yapabilir Mi?

Hamilelikte spor yapma konusu birçok kişi tarafından tartışmalı bir durum olmaktadır. Ancak yapılan bilimsel çalışmalara göre hamilelik esnasında eğer sağlık açısından herhangi bir sorun yoksa hamileliğe uygun sporlar yapılabilmektedir. Yapılan bu sporlar ile de hem annenin sağlığı hem de bebeğin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelebilmesi için hazırlık yapılmaktadır.

Hamilelikte spor yapmanın birçok faydası bulunduğu gibi riskleri de bulunmaktadır. Bu yüzden de hem kadın doğum uzmanınızdan görüş alarak hem de spor konusunda gerçek eğitim almış kişiler ile bu sporların yapılması gerekmektedir. Böylelikle ortaya çıkabilecek birçok risk büyük bir oranda ortadan kaldırılmış olunacaktır.

Hamilelikte Yapılması Tavsiye Edilen Sporlar

Hamilelikte spor yapma birçok doktor tarafından söylenmektedir ancak ne tarz bir spor dalı ile ilgileneceği merak konusu olmaktadır. Sağlıklı bir hamilelik süreci gelişmesi ile kadınların yürüyüş yapmaları tavsiye edilmektedir. Bunun yanı sıra bel ve sırt kaslarının gelişmesi için ise yoga veya pilates gibi alanlarda da spor yapılması tavsiye edilmektedir.

Sayılan spor çeşitlerinin yanı sıra su sporları veya su içerisinde yapılacak olan havuz egzersizleri de önerilmektedir. Düşme gibi risklerin az olmasından dolayı ise birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Ancak bu sporu yaparken nerede yapıldığı ve egzersizin yapıldığı havuzun ne kadar hijyen koşullarına uyduğu büyük önem taşımaktadır. Böylelikle enfeksiyon riski en aza indirilmesi gerekmektedir.

Hamilelikte Spor Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Hamilelikte spor yapma günümüzde herkesin de bildiği gibi hem hamilelik sürecinde hem de hamilelik sonrasında büyük faydalar sağlamaktadır. Bu faydalar ise;

-Ağırlık kontrolünü sağlar ve bebeğin gelişmesi ile denge kaybını önler.

-Metabolizma hızının artmasına yardımcı olur.

-Gebelikte ortaya çıkabilecek olan diyabet riskinin büyük bir oranda önüne geçer.

-Sindirim sistemini düzenler ve gaz, kabızlık veya ishal durumlarının ortadan kalkmasını sağlar.

-Kas gücünün artmasından dolayı sırt ve bel ağrılarının azalmasına yardımcı olur.

-Dayanıklılığı ve kuvveti arttırmasından dolayı doğumum daha kolay geçmesine yardımcı olur.

-Doğum için gerekli olan bütün kas aktivitelerini içerisinde barındırmasından dolayı vücudun iyi bir şekilde hazırlanmasına yardımcı olur.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.